Čo je vyváženie bielej vo fotografii?

Autor: Randy Alexander
Dátum Stvorenia: 1 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 15 Smieť 2024
Anonim
Čo je vyváženie bielej vo fotografii? - Technológie
Čo je vyváženie bielej vo fotografii? - Technológie

Obsah


Moderné fotoaparáty nás pokazili svojimi automatickými režimami, takže je ľahké ignorovať nastavenie vyváženia bielej. Pri postupe v odbore si uvedomíte, že vyváženie bielej je veľmi dôležitou súčasťou fotografie. Oboznámenie sa s teplotou farieb a odtieňmi je rozhodujúce a dnes sme tu, aby sme vám s tým pomohli!

Prečítajte si tiež: Čo je ohnisková vzdialenosť vo fotografii? Všetky vaše otázky odpovedali.

Čo je vyváženie bielej?

Vyváženie bielej odkazuje na účinky farebnej teploty a odtieňa na fotografiách. Rôzne svetelné zdroje emitujú rôzne teploty farieb v rozmedzí od oranžovej po modrú. Podobne svetlo prichádza s odtieňom, ktorý sa pohybuje medzi zelenou a purpurovou. Zmena nastavení vyváženia bielej vám pomôže nájsť rovnováhu medzi týmito farbami a dosiahnuť prirodzenejší efekt.


Viac informácií o odtieňoch a farebných teplotách pod.

Prečo fotoaparáty potrebujú pomoc s vyvážením bielej?

Keď človek vidí predmet, oči a mozog spolupracujú na automatickej korekcii farieb, takže za najprirodzenejších okolností biely vzhľad vyzerá biely. Bez ohľadu na to, či ste vonku za slnečného dňa alebo v interiéri pod volfrámovým svetlom, farby budú vyzerať prirodzene, keď si vaše oči zvyknú na prostredie, ktoré netrvá dlho.

Fotoaparát potrebuje pomoc pri zisťovaní, ako vyzerať veci prirodzene. Moderné fotoaparáty sa snažia napodobniť naše mozgy a odvádzajú celkom dobrú prácu pri zisťovaní vyváženia bielej v aute, ale môžu veci zle.

Moderné fotoaparáty robia celkom dobre prácu pri zisťovaní vyváženia bielej v automatickom režime, ale môžu mať problémy.


Edgar Cervantes

Pochopenie teploty farieb

Teplota farby sa meria v kelvinoch (K), ktoré sú základnou jednotkou teploty. Pochopenie toho, ako kelviny fungujú, vyžaduje oveľa viac ako tento článok, ale pokúsime sa to vysvetliť stručným a jednoduchým spôsobom. Kelviny sú založené na farbe vyžarovanej z „čierneho tela“, keď sú vystavené tejto špecifickej teplote. Vysoká teplota kelvinov spôsobí, že farby budú vyzerať modrejšie, zatiaľ čo nízka bude oranžová.

Na fotografii máme určité možnosti vyváženia bielej, ktoré vám pomôžu zistiť správne úrovne kelvínov, ktoré by ste mali použiť za rôznych okolností.

  • Candlelight: 1,000-2,000K
  • Wolframová žiarovka: 2,500-3,500K
  • Východ slnka západ slnka: 3,000-4,000K
  • Fluorescenčné svetlo: 4,000-5,000K
  • Blesk / priame slnečné svetlo: 5,000-6,500K
  • Zamračená obloha: 6,500-8,000K
  • Oblačno: 9,000-10,000K

Pochopenie odtieňa

Pri snímaní pri umelom osvetlení a nezvyčajných svetelných situáciách (ako sú západy slnka, východ slnka a ďalšie prírodné javy) je potrebné pamätať na odtieň. Svetlo môže mať odtieň, ktorý sa pohybuje medzi zelenou a purpurovou. Ak chcete opraviť neprirodzenú farbu obrázka, môžete pridať viac farieb.

Úprava vyváženia bielej: vo fotoaparáte vs. po spracovaní

Toto je osobná preferencia. Som jedným z tých fotografov, ktorí dávajú prednosť tomu, aby sa čo najviac vykonalo vo fotoaparáte, takže mám tendenciu nastavovať vyváženie bielej vo fotoaparáte a počas úprav len robiť drobné úpravy.

Fotografovanie RAW má svoje výhody pri práci s vyvážením bielej.

Edgar Cervantes

Fotografovanie RAW má v tomto prípade svoje výhody, pretože obrazový súbor uchováva všetky údaje a ako referenčný bod sa používa vyváženie bielej. Obrázok RAW vám umožní manipulovať s teplotou farieb pri následnom spracovaní na obsah vášho srdca. Preto majú moderní fotografi tendenciu viac dôverovať kamerám. Dá sa ľahko nechať nastavenie vyváženia bielej v automatických a správnych obrázkoch pri následnom spracovaní iba vtedy, keď sa stane, že kamera náhodou prepadne.

Toto nie je prípad súboru JPEG, ktorý má nastavené vyváženie bielej. Ak sa pokúsite zmeniť farebnú teplotu a odtieň, obrázok stratí kvalitu. V takýchto prípadoch môžete použiť vyššie uvedené možnosti teploty.

Prípadne môžete použiť vlastný alebo predvolený režim (PRE). Táto možnosť meria teplotu farby a odtieň meraním farby na karte vyváženia bielej. Urobíte to tak, že ho nasnímate za želaných podmienok. Nevýhodou tejto metódy je, že musíte prejsť týmto procesom zakaždým, keď prepnete svetelné podmienky.

Ako nastaviť vyváženie bielej vo fotoaparáte

Postup je jednoduchý, ale každá kamera má svoje menu nastavené inak, preto vám nemôžeme poskytnúť podrobného sprievodcu. Nastavenie vyváženia bielej by však malo byť niekde v ponuke. Raz tam by ste mali vidieť väčšinu možností vyváženia bielej uvedených v našej sekcii teploty farieb (pravdepodobne trochu inak).

Vyberte možnosť na základe svetelných podmienok. K dispozícii je tiež možnosť manuálneho výberu kelvinských teplôt, ako aj prednastavený režim pre použitie karty vyváženia bielej. Niektoré fotoaparáty majú fyzické tlačidlá na ovládanie vyváženia bielej, ktoré vám môžu ušetriť čas prechádzania ponuky.

Ako upraviť vyváženie bielej v následnom spracovaní

Programy a aplikácie na úpravu fotografií manipulujú s ich možnosťami odlišne, ale všeobecný základ procesu by mal byť veľmi podobný plošne. Nájdite časť „vyváženie bielej“ alebo „farebnú“ vo vybranom editovacom softvéri. Táto oblasť by mala obsahovať zoznam alebo rozbaľovaciu ponuku so všetkými možnosťami uvedenými v našej sekcii teploty farieb. Prípadne by ste mali byť schopní manuálne upravovať teplotu a odtieň farby, ako aj veci ako vibrácie, sýtosť a ďalšie.

Užitočným nástrojom, ktorý odporúčam, je nástroj na vyváženie bielej vody. Túto možnosť môžete vybrať a potom v rámci obrázka zvoliť bielu alebo neutrálnu (sivú) farbu. Softvér načíta zvolenú farbu a uvedie ju do ideálneho vyváženia bielej.

Porušenie pravidiel vyváženia bielej

Fotografia je umelecké a kreatívne vyjadrenie, takže vám nemôžeme povedať, aby ste dodržiavali pravidlá. Celý čas sme vám hovorili, že správne vyváženie bielej farby je to, čo emuluje prirodzené farby vašej scény. Pri učení sa konceptu je dobrým pravidlom, ale niekedy sú dobré nápady s tvorbou farieb.

„Chladnejšia“ (modrejšia) teplota farby spôsobí, že scéna bude pochmúrna. Podobne aj oranžovejší odtieň môže snímkam dodávať hrejivý a upokojujúci účinok. Teória farieb je celá vedecká veda a ak sa naučíte manipulovať s ňou, môžete vytvoriť úžasné fotografie. Tu je niekoľko ukážok obrázkov, ktoré som nedávno nasnímal, v ktorých som hral s teplotami a odtieňmi, aby som dosiahol špeciálne efekty.

Teraz, keď rozumiete vyváženiu bielej, zábavné farby a chyby fotoaparátu by vás nemali prekvapiť. Môžete ju dokonca využiť vo svoj prospech!

Teraz prečítané: Čo je ISO vo fotografii? Všetko, čo potrebujete vedieť

poločnoť amung dne oznámila, že od 3. júna začne používať Android 9 Pie pre Galaxy M10, M20 a M30.Okrem najnovšej bezpečnotnej opravy obahuje aktualizácia tiež rozhranie One UI od ...

Úvodná ponuka ytému Window 10 je zmeou tarého a nového. Potom, čo mnohí používatelia vyjadrili nenáviť k úvodnej ponuke rozhrania UI v ytéme Window 8...

Populárne Publikácie