Čo je NFC a ako to funguje? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

Autor: Randy Alexander
Dátum Stvorenia: 28 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 14 Smieť 2024
Anonim
What is NFC ? Everything you need to know
Video: What is NFC ? Everything you need to know

Obsah


NFC je tradičná bezdrôtová technológia vďaka rastu online platobných systémov, ako sú Samsung Pay a Google Pay. Najmä pokiaľ ide o špičkové zariadenia a dokonca aj mnoho stredných strážcov. Pravdepodobne ste už tento výraz počuli, ale čo je to NFC presne? V tomto diele sme sa dozvedeli, o čo ide, ako to funguje a na čo sa dá použiť.

NFC je skratka pre „Near Field Communication“ a ako už názov napovedá, umožňuje komunikáciu medzi kompatibilnými zariadeniami na krátke vzdialenosti. To si vyžaduje najmenej jedno vysielacie zariadenie a ďalšie na prijímanie signálu. Norma NFC môže používať rad zariadení a bude sa považovať za pasívny alebo aktívny.

Medzi pasívne zariadenia NFC patria značky a ďalšie malé vysielače, ktoré môžu odosielať informácie iným zariadeniam NFC bez potreby vlastného zdroja energie. Nespracovávajú však žiadne informácie odoslané z iných zdrojov a nemôžu sa pripojiť k iným pasívnym komponentom. Často majú formu interaktívnych značiek na stenách alebo reklamách.


Aktívne zariadenia dokážu odosielať aj prijímať dáta a môžu navzájom komunikovať, ako aj pasívne zariadenia. Smartfóny sú zďaleka najbežnejšou formou aktívneho zariadenia NFC. Čitače kariet verejnej dopravy a dotykové platobné terminály sú tiež dobrým príkladom technológie.

Ako funguje NFC?

Teraz, keď vieme, čo je NFC, ako to funguje? Rovnako ako Bluetooth a Wi-Fi a všetky ostatné bezdrôtové signály, NFC funguje na princípe zasielania informácií cez rádiové vlny. Near Field Communication je ďalší štandard bezdrôtových dátových prechodov. To znamená, že zariadenia musia dodržiavať určité špecifikácie, aby mohli navzájom správne komunikovať. Technológia použitá v NFC je založená na starších nápadoch RFID (Radiofrekvenčná identifikácia), ktoré na prenos informácií využívali elektromagnetickú indukciu.


To predstavuje jeden zásadný rozdiel medzi NFC a Bluetooth / WiFi. Prvú možno použiť na indukciu elektrických prúdov v pasívnych komponentoch, ako aj na odosielanie údajov. To znamená, že pasívne zariadenia nevyžadujú vlastné napájanie. Namiesto toho môžu byť poháňané elektromagnetickým poľom produkovaným aktívnym komponentom NFC, keď príde do jeho dosahu. Technológia NFC bohužiaľ nenabízí dostatok indukčnosti na nabíjanie našich smartfónov, ale bezdrôtové nabíjanie QI je založené na rovnakom princípe.

Elektromagnetické polia sa môžu použiť na prenos údajov alebo indukciu elektrických prúdov v prijímajúcom zariadení. Pasívne zariadenia NFC využívajú energiu z polí produkovaných aktívnymi zariadeniami, ale dosah je krátky.

Frekvencia prenosu údajov cez NFC je 13,56 megahertzov. Môžete odosielať údaje rýchlosťou 106, 212 alebo 424 kilobitov za sekundu. Je to dosť rýchle na množstvo prenosov údajov - od kontaktných údajov až po výmenu obrázkov a hudby.

Na určenie toho, aký druh informácií sa bude medzi zariadeniami vymieňať, má norma NFC v súčasnosti tri odlišné režimy činnosti. Asi najbežnejším použitím v smartfónoch je režim peer-to-peer. To umožňuje dvom zariadeniam s podporou NFC medzi sebou vymieňať rôzne informácie. V tomto režime sa obe zariadenia prepínajú medzi aktívnym pri odosielaní údajov a pasívnym pri prijímaní.

Na druhej strane režim čítania / zápisu je jednosmerný prenos údajov. Aktívne zariadenie, pravdepodobne váš smartphone, sa spojí s iným zariadením, aby z neho mohlo čítať informácie. Tento režim používajú reklamné značky NFC.

Posledným prevádzkovým režimom je emulácia karty. Zariadenie NFC môže fungovať ako inteligentná alebo bezkontaktná kreditná karta a uskutočňovať platby alebo využívať systémy verejnej dopravy.

Porovnanie s Bluetooth

Ako teda porovnáva NFC s inými bezdrôtovými technológiami? Môžete si myslieť, že NFC je trochu zbytočné, pretože Bluetooth je už mnoho rokov rozšírenejší. Medzi nimi však existuje niekoľko dôležitých technických rozdielov, ktoré za určitých okolností poskytujú NFC určité významné výhody. Hlavným argumentom v prospech NFC je to, že vyžaduje oveľa menšiu spotrebu energie ako Bluetooth. Vďaka tomu je NFC ideálny pre pasívne zariadenia, ako sú reklamné značky uvedené vyššie, pretože môžu pracovať bez väčšieho zdroja energie.

Táto úspora energie má však niektoré hlavné nedostatky. Najdôležitejšie je, že dosah prenosu je oveľa kratší ako Bluetooth. Zatiaľ čo NFC má dosah okolo 10 cm, len pár centimetrov, pripojenia Bluetooth môžu prenášať údaje až do vzdialenosti 10 metrov a viac od zdroja. Ďalšou nevýhodou je, že NFC je o niečo pomalšia ako Bluetooth. Prenáša údaje maximálnou rýchlosťou iba 424 kbit / s, v porovnaní s 2,1 Mbit / s s Bluetooth 2.1 alebo približne 1 Mbit / s s Bluetooth Low Energy.

Ale NFC má jednu hlavnú výhodu: rýchlejšie pripojenie. V dôsledku použitia induktívneho spojenia a absencie manuálneho párovania trvá spojenie medzi dvoma zariadeniami menej ako desatina sekundy. Zatiaľ čo moderné pripojenie Bluetooth sa spája pomerne rýchlo, pre niektoré scenáre je NFC stále veľmi užitočný. Konkrétne mobilné platby.

Samsung Pay, Android Pay a dokonca aj Apple Pay používajú technológiu NFC - Samsung Pay však funguje trochu inak ako ostatné. Zatiaľ čo Bluetooth funguje lepšie na vzájomnom spojení zariadení na prenos súborov, zdieľanie pripojení k reproduktorom a ďalšie, predpokladáme, že NFC bude mať vždy na tomto svete miesto vďaka mobilným platbám - rýchlo sa rozvíjajúcej technológii.

Teraz, keď sme odpovedali na otázku „Čo je NFC?“, Chceme vás počuť o akýchkoľvek ďalších otázkach týkajúcich sa tejto bezdrôtovej technológie. Dajte nám vedieť vaše otázky v komentároch!

Zdroj: NearFieldCommunication.orgAko funguje látka

Google Family Link je mobilná aplikácia, ktorá vám umožňuje nataviť digitálne pravidlá pre prítup dieťaťa k martfónu, tabletu alebo Chromebooku. To a môže ...

Android Beam bol poku poločnoti Google pokytnúť bezproblémové funkcie mietneho zdieľania, ale poločnoť túto funkciu odtránila v ukážke vývojára ytému Andro...

Populárny