Vysvetlenie super rozlíšenia: Všetko, čo potrebujete vedieť

Autor: Randy Alexander
Dátum Stvorenia: 23 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 1 V Júli 2024
Anonim
Vysvetlenie super rozlíšenia: Všetko, čo potrebujete vedieť - Technológie
Vysvetlenie super rozlíšenia: Všetko, čo potrebujete vedieť - Technológie

Obsah


Dnešné smartfóny sú významným krokom pred úsilím už pred dvoma rokmi, keďže teraz máme k dispozícii trojité fotoaparáty, periskopové zväčšenie a nočné režimy.

Moderný smartfón využíva rôzne fotografické techniky, aby poskytol kvalitný obraz, pričom algoritmy strojového učenia a binning pixelov sú v tomto ohľade iba dvoma z mnohých technológií. V posledných rokoch sa objavila ďalšia veľmi dôležitá fotografická technika, ktorá sa nazýva super rozlíšenie.

Čo je to super rozlíšenie?

Jednoducho povedané, super rozlíšenie je prax generovania obrázka s vyšším rozlíšením snímaním a spracovaním viacerých snímok s nižším rozlíšením. Táto technika v podstate vypĺňa medzery v detailoch a znižuje šum pri vyfukovaní obrazu.


Ako poznamenáva Európska vesmírna agentúra, superrozlíšenie sa predtým používalo v astronómii, pričom pri spracovaní viacerých snímok s nižším rozlíšením sa urobí jeden záber s vyšším rozlíšením. Je to tiež možnosť na niektorých fotoaparátoch DSLR, pričom niektoré z fotoaparátov, ako je napríklad fotoaparát, vyplávajú 40MP obraz pomocou 16MP senzora.

ako Vysvetľuje Robert Triggs, techniky super rozlíšenia na smartfónoch sa spoliehajú na takzvanú lokalizáciu sub-pixelov. „Lokalizácia sub-pixelov určuje presnosť ktoréhokoľvek bodu v obrázku na presnosť sub-pixelov sledovaním toho istého bodu v dvoch alebo viacerých snímkach, každý s trochu odlišným uhlom pohľadu,“ poznamenáva Rob.

Vytvorením viacerých záberov s nižším rozlíšením a porovnaním týchto bodov na každom obrázku získate základ pre pevný obraz s vyšším rozlíšením. V zásade sa deje v tom, že medzi týmito bodmi sú malé rozdiely a algoritmy alebo techniky strojového učenia sú schopné tieto rozdiely použiť na vyplnenie medzier a vytvorenie ďalších podrobností.


Kto používa super rozlíšenie a ako?

Existuje veľa výrobcov smartfónov, ktorí vo svojich produktoch používajú technológiu super rozlíšenia. Jednou z prvých mobilných spoločností, ktoré túto technológiu využívali vo veľkom rozsahu, bola Oppo on Find 7, ktorá poskytla 50MP snímky z niekoľkých 13MP záberov.

Asus a jeho staršie vlajkové lode Zenfone sa vydali podobnou cestou ako Oppo a spojili štyri 13MP obrázky do jedného 52MP záberu. Spoločnosť podporila ante s ZenFone AR, ktorý je schopný generovať 92MP obrázkov - prečo sa zastaviť na 52MP?

Huawei je ďalšia spoločnosť, ktorá vo svojich špičkových telefónoch používa super rozlíšenie, pričom ju používajú vlajkové lode 2018 a 2019, aj keď ju používa prinajmenšom od roku 2013. Spoločnosť Huawei v súčasnosti využíva túto technológiu pre svoje funkcie zväčšenia teleobjektívom / periskopom a hybridného zoomu a poskytuje záber s rozlíšením 10 MP priblížený zo svojich 8 MP periskopových / teleobjektívov.

Štandardná digitálna plodina od Pixel 2 (L) verzus Super Res Zoom na Pixel 3. Google AI Blog

Medzitým spoločnosť Google využíva technológiu pre svoju metódu digitálneho priblíženia Super Res Zoom v sérii Pixel (pozri vyššie). Riešenie zoomu od spoločnosti Google umožňuje spoločnosti využívať prirodzené trasenie v ruke používateľa na fotografovanie z niekoľkých mierne odlišných uhlov. Odtiaľto sa zlúčia a spracujú, aby poskytovali lepšie výsledky dvojnásobného priblíženia v dobrom svetle.

Najnovšia spoločnosť, ktorá na svojich telefónoch používa super rozlíšenie, je OnePlus s OnePlus 7 Pro. Čínska značka tvrdí, že používa super rozlíšenie na extrahovanie „kľúčových informácií z viacerých fotografií pomocou špeciálneho algoritmu a kombinuje vlastnosti predmetov, aby fotografiu obohatila a vrstvila s detailami, čím vytvorí super jasnú fotografiu.“

Kam ďalej pre snímky so super rozlíšením?

Zdá sa, že super rozlíšenie sa stalo kľúčovou vlastnosťou mnohých najpopulárnejších smartfónov na svete. Medzi vlajkovými loďami spoločnosti Huawei a sériami Google Pixel môžete dokonca tvrdiť, že je to nevyhnutná funkcia pre tých, ktorí chcú dobre zaoblený telefón s fotoaparátom.

Čo však pre budúcnosť platí pre techniky s vysokým rozlíšením? Príchod senzorov s ultra vysokým rozlíšením by v prvom rade mohol znížiť dopyt po fotografiách so super rozlíšením. Či už ide o snímače 40MP od spoločnosti Sony, 48MP fotoaparáty, ktoré používajú likes Huawei, OnePlus a Xiaomi, alebo snímače 64MP od spoločnosti Samsung, všetky umožňujú používateľom natáčať snímku s veľmi vysokým rozlíšením.

Videli sme tiež, že fotoaparáty teleobjektívov a periskopov menia hru v posledných troch rokoch, pokiaľ ide o transfokáciu smartphonu, čo používateľom poskytuje legitímny praktický spôsob priblíženia bez výraznej straty podrobností. A opäť, aj napriek pridaniu teleobjektívov a periskopových kamier na telefónoch Huawei, stále vidíme pevné zvýšenie rozlíšenia od 8 MP do 10 MP vďaka technológii super rozlíšenia. Kombinácia superrozlíšenia a teleobjektív / periskopová transfokácia tiež prináša lepší digitálny zoom, pričom model P30 Pro od spoločnosti Huawei ponúka až 50x digitálny zoom a 10x hybridný zoom.

Google a séria Pixel tiež ukázali, že smartfóny s jedným fotoaparátom môžu využívať výhody super rozlíšenia aj pri nepriblížení teleobjektívom alebo periskopom. Výsledok nemusí byť tak dobrý ako pri natívnych fotoaparátoch s možnosťou priblíženia, ale určite predstavuje zlepšenie oproti tradičnému digitálnemu priblíženiu.

Super rozlíšenie je dnes jednoznačne veľká časť fotografickej krajiny smartfónov. Je to však ďaleko od jedinej funkcie požadovanej na vytvorenie fantastickej smartfónovej kamery, ktorá má rovnako dôležité ako napríklad pixelové binovanie, nočné režimy a špičkové spracovanie HDR. V oboch prípadoch sú moderné fotoaparáty smartfónov vďaka týmto vylepšeniam omnoho lepšie ako zariadenia z obdobia pred dvoma alebo tromi rokmi.

Ak vám nevadí chodiť netabilnou verziou Android Q na OnePlu 7 alebo OnePlu 7 Pro, je k dipozícii najnovšia aktualizácia! OnePlu oficiálne oznámil štvrtý vývoj&...

Charakteritickým ryom nového OnePlu 7 Pro je jeho vyoká obnovovacia frekvencia, 90Hz AMOLED diplej. Obrazovka uhlopriečkou 6,67 palca je veľká, živá a vďaka nemu je rolovanie...

Populárny Na Portáli