Je to 2019 a USB-C je stále neporiadok

Autor: Monica Porter
Dátum Stvorenia: 21 Pochod 2021
Dátum Aktualizácie: 2 V Júli 2024
Anonim
Je to 2019 a USB-C je stále neporiadok - Technológie
Je to 2019 a USB-C je stále neporiadok - Technológie

Obsah

25. apríla 2019


25. apríla 2019

Je to 2019 a USB-C je stále neporiadok

Podpora pre dodávku USB napájania a špecifikácie rýchleho nabíjania sa zlepšila s novšími smartfónmi - veľmi sľubným znakom. Čiastočne by to mohlo byť spôsobené kompatibilitou služby Quick Charge 4 s dodávkou energie. Zmiešaný vak výsledkov však dokonale zvýrazňuje širší problém. Smartfóny často niekde skrývajú podporu týchto štandardov v tabuľke so špecifikáciami, a dokonca ani potom neexistuje žiadna záruka, že spotrebitelia vedia, čo tieto normy znamenajú. Ďalej sa medzi týmito zariadeniami výrazne líšia rýchlosť nabíjania. Aj keď telefón podporuje obidva štandardy tretích strán, môže sa nabíjať výrazne pomalšie ako pri používaní nabíjačky v krabici.


Áno, existujú štítky káblov a napájacích adaptérov, ale len veľmi málo spotrebiteľov ich kontroluje, aj keď sú zobrazené správne. Nakoniec existuje len veľmi malá konzistentnosť, pokiaľ ide o druh dostupného nabíjania. Toto je ešte menej jasné, keď produkty začnú využívať možnosti obojsmerného nabíjania, napríklad nabíjanie telefónu z portu USB prenosného počítača.

Neexistuje žiadny spôsob, ako zistiť, či kábel USB-C / A podporuje vysoké súčasné nabíjanie alebo 3,1 rýchlosti prenosu údajov len tak, že sa naň pozriete.

Viac ako len nabíjanie: Rýchlosť prenosu dát

Je to rovnaká situácia, keď sa pozriete na rýchlosť prenosu dát. Adaptéry USB-C podporujú pre niektoré porty rýchlosti 2.x, 3.xa Thunderbolt, káble však musia byť špeciálne navrhnuté tak, aby vyhovovali požiadavkám na vyššiu rýchlosť.


Zavedenie rozhrania USB 3.2 a jeho smiešne značky Gen1 a Gen 2 vyvolali ďalšiu prekážku pre tých, ktorí sa snažia obísť čoraz komplikovanejšiu schému pomenovávania. O pár dní neskôr, oznámenie USB 4, v podstate bez poplatkov za autorizáciu Thunderbolt 3, vyčerpalo akékoľvek zostávajúce porozumenie zo strany spotrebiteľov aj vývojárov. Zatiaľ čo vyššie čísla vo všeobecnosti naznačujú vyššie rýchlosti, spotrebitelia majú len malý spôsob, ako zistiť, čo potrebujú, bez toho, aby sa brodili týmto značkovým mečom.

Schéma pomenovania údajov v USD je nepochybne neporiadok. Táto tabuľka dúfajme pomôže vyriešiť, čo vám každá špecifikácia ponúka.

Zariadenia a káble sú rovnako problematické, pokiaľ ide o podporu „alternatívnych režimov“ a iných protokolov. Spadajú skôr do špecifikácie USB-C ako do špecifikácie rýchlosti dátového portu. Zahŕňajú funkcie DisplayPort, MHL, HDMI, Ethernet a audio poskytované cez konektor, ktoré ich všetky podporujú pomocou pripojených zariadení a káblov. Nie sú povinnou súčasťou špecifikácie, pretože možnosti a potreby sa medzi jednotlivými zariadeniami jednoznačne líšia. Batéria USB napríklad nemusí podporovať HDMI.

Problém je v tom, že určité funkcie, ktoré môže používateľ očakávať vo výrobku, nie sú nevyhnutne poskytované. Spotrebitelia môžu predpokladať, že HDMI alebo Ethernet sú podporované cez port USB-C, ak prenosný počítač nemá bežné porty, ale nemusí tomu tak byť. Ešte frustrujúcejšie môže byť funkčnosť obmedzená iba na určité porty typu C na zariadení, takže môžete mať 3 porty, ale iba jeden, ktorý ponúka požadované funkcie.

USB-C je kompatibilný s množstvom funkcií, ale nie každý port podporuje všetko.

USB-C robí funkcie viac nepriehľadnými, nie menej. Tvrdí, že robí všetko, ale stále neexistuje žiadna záruka, že produkt bude skutočne fungovať s niektorou z týchto funkcií. V tomto ohľade môžu pomôcť technické listy, ale funkcie USB sa často vynechávajú, s výnimkou typu portu.Aj keď sú k dispozícii podrobnejšie informácie a porty sú správne označené príslušnou značkou, vytváranie hláv a chvostov rôznych režimov a žargónu môže byť pre niekoho veľkým množstvom informácií, keď všetko, čo chcú, je niečo, čo funguje.

Problémom je nedostatok portov

To nás pekne privádza k najväčšiemu problému s reverzibilným portom USB, prinajmenšom so smartfónmi: na zariadeniach ich nie je dostatok. Jediný port pre audio a napájanie sa už ukazuje ako problematický v priestore telefónu. Spotrebitelia siahajú po hardvérových kľúčoch a hubách, aby problém vyriešili na svoju nepohodlie. Tým sa však otvára úplne nový svet problémov s kompatibilitou, napríklad či váš rozbočovač alebo hardvérový kľúč podporuje rovnaký spôsob nabíjania alebo štandard pre obojsmerný výkon alebo či údaje môžu stále prechádzať do iného zariadenia.

Je to podobná situácia s mnohými najnovšími notebookmi na trhu. Zníženie sieťovej zásuvky pre USB-C okamžite zníži počet vašich periférií pri zapnutí zariadenia, čo je obzvlášť frustrujúce, pretože väčšina notebookov má na začiatku len niekoľko dostupných portov. Používatelia sú čoraz viac nútení k dongles pripojiť sa k starým portom, ktoré sú stále všadeprítomné na iných trhoch.

Čiastočne je to spôsobené skutočnosťou, že hoci sa USB-C prešlo k notebookom, stále chýba najmä na bežných displejoch a bežnom príslušenstve. Všetko, čo urobil nový port, je presunúť niektoré komponenty z prenosného počítača na druhý koniec kábla. Nejde o krok priaznivý pre spotrebiteľa vzhľadom na ceny, ktoré sa často účtujú jednoducho za opätovné získanie funkčnosti starších výrobkov.

Pokus a chyba sú často jediným spôsobom, ako zistiť, čo podporuje port USB-C.

Prečo problémy s kompatibilitou?

Kompatibilita káblov, pravdepodobne najviac frustrujúce problémy USB-C, pramení z podpory starších zariadení pre pomalšie zariadenia a zo zavedenia prípadov použitia vyššej rýchlosti, ako sú video dáta. USB 2.0 obsahuje iba štvorpinové konektory na prenos údajov a napájania, zatiaľ čo káble 3.0 ich zvyšujú na osem. Káble USB-C na A, ktoré sa bežne používajú na nabíjanie, môžu byť dodávané v variantoch 2.0, 3.0 a 3.1, ktoré ovplyvňujú množstvo údajov a silu, s ktorou môžu pracovať. USB Power Delivery je spätne kompatibilný, a preto je najlepšou možnosťou nabíjania zariadení, ktoré používajú staršie typy káblov a rýchlosti, ale prevalencia vlastníckych štandardov znamená, že spotrebitelia zriedka vedia, čo dostávajú.

Kvalita kábla, hodnotenie a dĺžka ovplyvňujú funkcie dostupné cez port USB-C.

V tomto prípade prichádza do úvahy aj kvalita kábla, pretože niektoré štandardy nabíjania zisťujú, koľko energie dokáže kábel zvládnuť, a nastavia príslušnú rýchlosť nabíjania. V našom predchádzajúcom príklade vyžaduje technológia Huawei nabíjanie pri plnej rýchlosti s hodnotením 5A. Preto niektoré dlhšie káble od tretích strán neponúkajú rovnaké rýchlosti ako tie menšie, ktoré sú súčasťou vášho telefónu.

Ak by to nebolo dosť komplikované, zavedenie vysokorýchlostných údajov a prenosu videa v reálnom čase prinieslo nové problémy. Pri rýchlom prenose na veľké vzdialenosti dochádza k útlmu a chveniu hodín veľmi rýchlym signálom, čo znamená, že sa môžu počas cesty stratiť údaje. Na vyriešenie tohto problému môžu káble prísť aj v pasívnych alebo aktívnych variantoch. Medzi aktívne káble patria redrivery, ktoré obnovujú amplitúdu signálu a zabraňujú strate kvality signálu na veľké vzdialenosti. Dlhé káble, ktoré sa používajú pri veľmi vysokých rýchlostiach prenosu dát (napríklad odosielanie videa 4K 60 snímok za sekundu alebo údaje cez Thunderbolt), si v nich vyžadujú aktívne komponenty, zatiaľ čo základné nabíjanie a prenosy údajov sa môžu prekonať pomocou štandardného pasívneho kábla, ktorý je kratší ako dva metre.

DisplayPort, MHL, HMDI a Thunderbolt sú podporované prostredníctvom pasívnych káblov USB typu C na menej ako dva metre, ak nesú logo „trident“ SuperSpeed ​​USB alebo menej ako jeden meter pre káble označené SuperSpeed ​​+. Na ďalšie vzdialenosti budete potrebovať aktívne káble a ak chcete rýchlosti 40 Gb / s, musíte si dávať pozor na logo Thunderbolt. Káble pasívneho adaptéra k iným typom USB nepodporujú žiadny z týchto režimov.

Táto tabuľka ukazuje, ktoré protokoly alternatívneho režimu sú podporované pre ktoré typy káblov.

Problémy s kompatibilitou funkcií sa týkajú aj príslušného portu a zariadenia, ktoré je možné nakonfigurovať pre široký výber rýchlostí nabíjania, staršie štandardy a alternatívne režimy. USB-C je zložitejší port ako jeho predchodcovia, ktorý vyžaduje podstatne viac softvéru a hardvérových vstupov, aby veci fungovali správne.

Východiskovým bodom pre produkty USB-C je protokol Power Delivery. Nejde iba o nabíjanie, ale port tiež komunikuje podporu ďalších funkcií, ako sú HDMI a DisplayPort, pomocou dodatočných kolíkov konektorov. Všetky alternatívne režimy používajú na definovanie, konfiguráciu, vstup alebo ukončenie týchto režimov štruktúrovanú dodávku definovanú dodávateľom (VDM). Pointa je, že ak vaše zariadenie nepodporuje dodávku energie, nebude podporovať ani žiadnu z týchto ďalších funkcií. Nanešťastie obvody napájania sú zložitejšie a nákladnejšie ako obvody barebonov a ich zložitosť sa zvyšuje s počtom portov.

To však neznamená, že každý port alebo zariadenie napájania bude podporovať každú funkciu. Výrobcovia zariadení musia zahrnúť potrebné multiplexory a ďalšie integrované obvody spolu s komponentmi dodávky energie a pravidelnými pripojeniami portov na podporu ethernetu, displeja a ďalších alternatívnych režimov. Schéma nižšie zobrazuje len niektoré z rôznych komponentov blokov potrebných na zväčšenie sady funkcií iba jedného portu USB-C.

Iba jedna z mnohých možných konfigurácií na podporu niektorých pokročilých funkcií USB-C.

Obvody portov sú komplikovanejšie iba vtedy, keď produkty chcú smerovať a spravovať viacero signálov, napríklad videa alebo zvuku, na viac portov USB. Smerovanie signálu sa stáva čoraz zložitejším a nákladnejším, takže výrobcovia obmedzujú funkčnosť iba na jeden alebo dva porty.

Dokonca aj dodávka energie vyžaduje zložitý obvod s USB-C, aby sa vyhovelo typu reverzibilného konektora, rozsahu možností napájania a výberu medzi nahor, nadol a obojsmerným nabíjacím portom a dátovými možnosťami. Aby ste znížili náklady a zložitosť, často sa vám zobrazuje, že viacportové zariadenia ponúkajú iba jeden napájací port určený na nabíjanie zariadenia.

USB-C zostane neporiadok

Zložitosť zariadenia USB-C je nepochybne jeho zánikom. Aj keď myšlienka jedného kábla na podporu všetkého znie veľmi užitočne, realita sa rýchlo stala spletenou kombináciou patentovaných produktov v porovnaní so špecifikáciami produktov, odlišných vlastností a schopností káblov a nepriehľadnej podpory funkcií. Výsledkom je štandard, ktorý sa ľahko používa, ale rýchlo vedie k frustrácii spotrebiteľov, pretože neexistuje jasný náznak, prečo niektoré káble a funkcie nefungujú naprieč zariadeniami.

Vývojári produktov zároveň čelia podobne frustrujúcej situácii. Podpora celého radu pokročilých funkcií USB-C je komplexný inžiniersky výkon, oveľa viac ako predchádzajúce generácie USB. Zvyšujúci sa počet komponentov a konektorov navyše zvyšuje náklady na vývoj a čas nasadenia. Aj keď v súčasnosti existuje viac integrovaných integrovaných obvodov na uľahčenie vývoja, samotná škála možností a funkcií v najnovšej špecifikácii robí implementáciu nákladnou a časovo náročnou.

Nie všetky porty alebo káble USB-C sú si rovnaké. Pokiaľ sa to nerieši, spotrebitelia zažijú bolesti hlavy.

Vývojári produktov a fórum implementátorov USB sa musia dostať na vrchol tejto situácie a posunúť štandard smerom k spotrebiteľovi ústretovejším smerom. Lepšie označovanie by mohlo pomôcť spotrebiteľom zistiť, ktoré káble a výrobky podporujú ktoré funkcie - doteraz boli pomenovacie schémy a logá pre bežné pohľady dosť nepriateľské. Povinné zafarbenie káblov a portov, ako to bolo v prípade portov USB 3.0, by mohlo pomôcť, ale tento druh porážky celý účel tohto riešenia vyhovuje všetkým. V každom prípade pomôže prísne dodržiavaná norma, ktorá má spotrebiteľom pomôcť pri hľadaní kompatibility.

Úprimne povedané, nevidím ľahkú cestu z neporiadku, v ktorom sa momentálne nachádza norma. Novšie uvedenie zariadení USB 3.2 a USB 4 robí tento štandard komplikovanejším a menej zrozumiteľným pre používateľa. Dúfajme, že pred vyriešením tejto situácie nebudeme musieť čakať na USB-D.

Čítať ďalej: Najlepšie káble USB-C

Je to problém, ktorý mnohí z ná niekedy zažili - na konci dlhého dňa je váš telefón na pokraji mrti. Dotanete a domov, zapojíte ho a ... nič a netane. To mô...

Už me viac ako v polovici roka, ale ešte tále exituje niekoľko vlajkových telefónov, ktoré majú byť preputené. Od galaxie Note 9 poločnoti amung po technológiu Pixel...

Nové Príspevky