Staňte sa vývojárom pre iOS: Ako začať vyvíjať pre iPad a iPhone

Autor: Monica Porter
Dátum Stvorenia: 21 Pochod 2021
Dátum Aktualizácie: 1 V Júli 2024
Anonim
Staňte sa vývojárom pre iOS: Ako začať vyvíjať pre iPad a iPhone - Aplikácie
Staňte sa vývojárom pre iOS: Ako začať vyvíjať pre iPad a iPhone - Aplikácie

Obsah


Android môže byť jedným z najpopulárnejších operačných systémov na svete, ale ani zďaleka nie je jediným mobilným operačným systémom!

Ak chcete, aby vaša mobilná aplikácia oslovila čo najširšie publikum, musíte zacieliť na viaceré platformy. Zatiaľ čo vy mohol Ak sa rozhodnete pre vývojový nástroj naprieč platformami, ako je napríklad Flutter, môžete tiež vytvoriť viacero kódových databáz, čo vám umožní poskytnúť používateľské prostredie, ktoré je navrhnuté a prispôsobené pre každú mobilnú platformu.

Možno chcete vydať svoju najnovšiu mobilnú aplikáciu pre Android a iOS, možno uvažujete o preskočení lode do spoločnosti Apple, alebo ste len zvedaví, ako sa vývoj pre systém iOS porovnáva s vývojom pre systém Android. Nech už je vaša motivácia akákoľvek, v tomto článku vám ukážem, ako začať vyvíjať systém iOS vytvorením jednoduchej aplikácie pre iPad a iPhone.


Po ceste vám predstavím základné pojmy programovacieho jazyka Swift spoločnosti Apple, uvediem vás do hlavných oblastí integrovaného vývojového prostredia Xcode a ukážem vám, ako otestovať svoje projekty v simulátore iOS - len v prípade, že ešte sa nezaviazali ku kúpe iPadu alebo iPhone!

Tu je to, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli začať vyvíjať pre iOS.

Musím poznať Swift?

Keď začínate vyvíjať pre iOS, budete mať zvyčajne na výber dva programovacie jazyky: Objective-C alebo Swift. Swift, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 2014, je modernejším jazykom, a zdá sa, že Apple presúva Swift nad Objective-C pre vývoj iOS, takže v tomto tutoriále používam Swift.

Ak ste skúsený Swift pro, potom budete mať náskok. Aj keď ste to nikdy neurobili vidieť po jednom riadku aplikácie Swift predtým budete stále môcť sledovať a do konca tohto článku budete mať vytvorenú funkčnú aplikáciu pre systém iOS, ktorá je napísaná úplne v jazyku Swift.


Keď budujeme našu aplikáciu pre iOS, vysvetlím základné pojmy tohto programovacieho jazyka, takže získate základný prehľad o Swift a budete rozumieť presne čo sa deje v každom riadku kódu, aj keď je Swift úplne nový.

Do doby, keď sa dostanete na spodnú časť tejto stránky, nanešťastie nezvládnete úplne nový programovací jazyk. Ak sa však rozhodnete pokračovať v rozvoji systému iOS, odporúčam vám vyskúšať aplikáciu Swift Playgrounds. Táto aplikácia obsahuje cvičenia naučiť sa kód, prezentované ako interaktívne hádanky, ktoré vám pomôžu zoznámiť sa so základnými požiadavkami Swift, ktoré budete potrebovať, aby ste mohli ďalej skúmať vývoj systému iOS.

Nastavte Apple Xcode IDE

Ak chcete vyvíjať pre iPhone a iPad, potrebujete Mac so systémom MacOS 10.11.5 alebo vyšším. Ak si nie ste istí, ktorú verziu makra momentálne používate, potom:

  • Na paneli s ponukami systému Mac vyberte logo „Apple“.
  • Vyberte „About This Mac.“
  • Uistite sa, že je vybratá karta „Prehľad“; v tomto okne by sa mala zobraziť vaša verzia makra.

Budete tiež potrebovať Xcode, čo je integrované vývojové prostredie spoločnosti Apple (IDE). Xcode má všetky nástroje a funkcie potrebné na navrhovanie, vývoj a ladenie aplikácií pre MacOS, watchOS, tvOS - a iOS.

Ak si chcete stiahnuť najnovšiu verziu Xcode:

  • Spustite na vašom počítači Mac App Store.
  • Do poľa „Hľadať“ zadajte „Xcode“.
  • Keď sa objaví aplikácia Xcode, vyberte „Get“ a potom „Install App“.
  • Po zobrazení výzvy zadajte svoje ID Apple a heslo. Ak nemáte ID Apple, môžete si ho vytvoriť zadarmo. Xcode sa teraz stiahne do priečinka „Aplikácie“ vášho počítača Mac.
  • Keď Xcode dokončí sťahovanie, spustite ho. Prečítajte si zmluvné podmienky a ak budete chcieť pokračovať, kliknite na možnosť Súhlasím.
  • Ak vás Xcode vyzve, aby ste si stiahli nejaký ďalší softvér, potom podľa pokynov na obrazovke stiahnite tieto chýbajúce komponenty.

Začíname: Vytvorte nový projekt Xcode

Podobne ako v Android Studio, Xcode je dodávaný s množstvom šablón pre bežné kategórie aplikácií pre iOS, ako je napríklad navigácia na karte a hry. Tieto šablóny zahŕňajú kód šablóny a súbory, ktoré vám pomôžu rýchlo začať vaše projekty v systéme iOS. V tomto článku využijeme jednu z týchto pripravených šablón.

Vytvorenie nového projektu Xcode:

  • Ak ste tak ešte neurobili, spustite Xcode IDE.
  • Po chvíli sa objaví obrazovka „Vitajte v Xcode“; vyberte možnosť „Vytvoriť nový projekt Xcode“. Ak sa uvítacia obrazovka nezobrazí, vyberte z ponukovej lišty Xcode „Súbor> Nový> Projekt“.
  • V okne „Vyberte šablónu pre nový projekt“ sa uistite, že je vybratá karta „iOS“.
  • Vyberte šablónu aplikácie „Single View App“ a potom kliknite na tlačidlo „Ďalej“.
  • V časti „Názov produktu“ zadajte „HelloWorld“. Xcode ho použije na pomenovanie vášho projektu a vašej aplikácie.
  • V prípade potreby zadajte voliteľný názov organizácie.
  • Zadajte identifikátor organizácie. Ak nemáte identifikátor, môžete použiť príkaz „com.example“. Upozorňujeme, že identifikátor balíka sa generuje automaticky na základe názvu produktu a identifikátora organizácie, takže nemusíte s tým si treba robiť starosti.
  • Otvorte rozbaľovaciu ponuku „Jazyky“ a vyberte možnosť „Swift“.
  • Vyhľadajte začiarkavacie políčko „Použiť základné údaje“ a uistite sa, že je začiarknuté nie vybraný.
  • Začiarknite políčko Zahrnúť testy jednotiek.
  • Vyhľadajte začiarkavacie políčko Zahrnúť testy používateľského rozhrania a uistite sa, že je začiarknuté nie vybraný.
  • Kliknite na tlačidlo Ďalej.
  • V nasledujúcom dialógovom okne vyberte miesto, kam chcete projekt uložiť, a potom kliknite na tlačidlo Vytvoriť.

Xcode teraz načíta váš projekt do svojho okna pracovného priestoru.

Vyžaduje sa vývojový tím?

V tomto okamihu môže Xcode zobraziť nasledujúcu chybu „Podpisovanie pre HelloWorld vyžaduje vývojový tím.“

Predtým, ako budete môcť projekt spustiť na fyzickom zariadení so systémom iOS, musíte si vytvoriť platný tím a podpísať svoju žiadosť. Keďže experimentujeme iba s iOS, nemusíte dokončiť proces podpisovania, ale svoju aplikáciu musíte podpísať skôr, ako bude možné spustiť na fyzickom zariadení alebo získať prístup k niektorým službám, ako je Game Center alebo In-App. nákupy.

Pochopenie Apple Xcode IDE

Pracovný priestor Xcode je miesto, kde budete písať všetok zdrojový kód svojej aplikácie, navrhovať a budovať svoje používateľské rozhranie (UI) a vytvárať všetky ďalšie súbory a zdroje, ktoré sa nakoniec spoja a vytvoria dokončenú aplikáciu pre iOS.

Xcode je vybavený funkciami, ale ako nováčik vo vývoji systému iOS je potrebné poznať niekoľko oblastí:

  • (1) Navigačná oblasť. Táto oblasť poskytuje rýchly a ľahký prístup ku všetkým rôznym súborom a zdrojom, ktoré tvoria váš projekt. Obsah súboru môžete skontrolovať tak, že ho vyberiete v oblasti Navigácia. Všimnite si, že stačí vybrať príslušný spis; dvojité kliknutie na súbor ho spustí v novom externom okne.
  • (2) Oblasť editora, V závislosti od súboru, ktorý vyberiete v oblasti Navigácia, Xcode zobrazí rôzne rozhrania v oblasti Editor. Najčastejšie použijete oblasť Editor na vytvorenie zdrojového kódu vašej aplikácie a vytvorenie jej používateľského rozhrania.
  • Úžitková oblasť. Táto oblasť je rozdelená na dve časti. V hornej časti oblasti Utility (3) sa zobrazuje tabla Inspector, kde môžete zobraziť informácie o položke, ktorú ste vybrali, v oblasti Navigation (Navigácia) alebo Editor (Editor) a upravovať jej atribúty. V spodnej časti oblasti Utility (4) sa zobrazuje tabla Library (Knižnica), ktorá poskytuje prístup k niektorým hotovým prvkom používateľského rozhrania, útržky kódu a ďalšie zdroje.

AppleDelegate: Preskúmanie zdrojového súboru Swift

Šablóna aplikácie Single View App obsahuje všetky kódy Swift a prostriedky potrebné na vytvorenie jednoduchej, ale funkčnej aplikácie pre iOS.

Všetky tieto automaticky generované súbory a zdroje môžete vidieť v navigačnej oblasti (smerom k ľavej strane pracovného priestoru Xcode).

Ak oblasť navigácie nie je viditeľná, môžete ju skryť tak, že na paneli ponuky Xcode vyberiete možnosť „Zobraziť> Navigátory> Zobraziť projektový navigátor“.

Šablóna aplikácie Simple View automaticky generuje niekoľko súborov, ale začneme preskúmaním „AppleDelegate.swift“. Vyberte tento súbor v oblasti Navigácia a oblasť Editora by sa mala aktualizovať, aby sa zobrazil obsah súboru.

importovať UIKit @ UIApplicationMain class AppDelegate: UIResponder, UIApplicationDelegate {var window: UIWindow? // V aplikácii Swift deklarujete metódu pomocou kľúčového slova „func“ // func (_ application: UIApplication, didFinishLaunchingWithOptions launchOptions:?) -> Bool {return true} // Definujte parameter „application“ s typom „UIApplication“ ”// func applicationWillResignActive (_ application: UIApplication) {} func applicationDidEnterBackground (_ application: UIApplication) {} func applicationWillEnterForeground (_ application: UIApplication) {} func applicationDidBecomeActive (_ application: UIApplication) {} funcate application_pl ) {}}

Pozrime sa bližšie na dianie v tomto súbore:

1. Vytvorte vstupný bod

Atribút @UIApplicationMain vytvára vstupný bod do vašej aplikácie a spúšťaciu slučku, čo je slučka na spracovanie udalostí, ktorá vám umožňuje naplánovať prácu a koordinovať vstupné udalosti v rámci vašej aplikácie.

@UIApplicationMain

2. Definujte svoj AppDelegate

Súbor AppDelegate.swift definuje triedu AppleDelegate, ktorá vytvára okno, v ktorom je nakreslený obsah vašej aplikácie, a poskytuje miesto na reagovanie na stavové prechody, napríklad vždy, keď sa vaša aplikácia presunie na pozadie alebo sa dostane do popredia.

trieda AppDelegate: UIResponder, UIApplicationDelegate {

Vo vyššie uvedenom kóde tiež prijímame protokol UIApplicationDelegate, ktorý definuje niekoľko metód, ktoré môžete použiť na nastavenie aplikácie, a spracovávať rôzne udalosti na úrovni aplikácie.

3. Definujte vlastnosť okna

Trieda AppDelegate obsahuje vlastnosť „window“, ktorá ukladá odkaz na okno aplikácie. Táto vlastnosť predstavuje koreň hierarchie zobrazenia vašej aplikácie a je to miesto, kde bude nakreslený všetok obsah vašej aplikácie.

var okno: UIWindow?

4. Rozmanité implementácie Stub

Trieda AppDelegate obsahuje implementácie stub pre niekoľko metód delegovania, ako napríklad:

func applicationDidEnterBackground (_ application: UIApplication) {

Tieto metódy umožňujú objektu aplikácie komunikovať s delegátom aplikácie. Zakaždým, keď vaša aplikácia zmení stav, objekt aplikácie zavolá príslušnú metódu delegovania, napríklad keď aplikácia prechádza na pozadie, zavolá vyššie uvedenú metódu applicationDidEnterBackground.

Každá z týchto metód delegovania má predvolené správanie, ale vlastné správanie môžete definovať pridaním vlastného kódu. Napríklad pri implementácii stub aplikácie applicationDidEnterBackground by ste zvyčajne expandovali pridaním kódu na uvoľnenie akýchkoľvek zdieľaných zdrojov. Metóda applicationDidEnterBackground je tiež miestom, kde by ste mali ukladať dostatok informácií o stave, aby ste svoju aplikáciu mohli vrátiť do jej súčasného stavu, len v prípade, že sa vaša aplikácia ukončí, keď bude na pozadí.

Okrem applicationDidEnterBackground obsahuje AppleDelegate.swift nasledujúce metódy:

  • didFinishLaunchingWithOptions. Informuje delegáta, že proces spustenia je takmer dokončený a vaša aplikácia je takmer pripravená na spustenie. Túto metódu by ste mali použiť na dokončenie inicializácie aplikácie a vykonanie akýchkoľvek vylepšení predtým, ako sa používateľovi zobrazí používateľské rozhranie vašej aplikácie.
  • applicationWillResignActive. Povedzte delegátovi, že sa vaša aplikácia chystá presunúť z aktívneho do neaktívneho stavu. Túto metódu je možné spustiť dočasným prerušením, napríklad prichádzajúcim telefonickým hovorom, alebo keď sa vaša aplikácia začne prepínať do stavu na pozadí. Keď je vaša aplikácia v neaktívnom stave, mala by vykonávať minimálnu prácu, takže na pozastavenie prebiehajúcich úloh a zakázanie všetkých časovačov by ste mali použiť applicationWillResignActive. Mali by ste tiež využiť túto príležitosť na uloženie všetkých neuložených údajov, aby sa nestratili, ak sa používateľ rozhodne ukončiť vašu aplikáciu, keď je na pozadí.
  • applicationWillEnterForeground. V systéme iOS 4.0 a novších sa táto metóda nazýva ako súčasť prechodu vašej aplikácie z pozadia do aktívneho stavu v popredí. Túto metódu by ste mali použiť na zrušenie všetkých zmien, ktoré ste vykonali pri vstupe vašej aplikácie na pozadie.
  • applicationDidBecomeActive. Delegátovi to oznámi, že sa vaša aplikácia presunula z neaktívneho do aktívneho stavu. Zvyčajne k tomu dôjde, keď používateľ alebo systém spustí vašu aplikáciu, ale môže k tomu dôjsť aj vtedy, ak sa používateľ rozhodne ignorovať prerušenie, ktoré presunie vašu aplikáciu do dočasného neaktívneho stavu, napríklad prichádzajúci telefonický hovor alebo SMS. Metódu applicationDidBecomeActive by ste mali použiť na reštartovanie všetkých úloh, ktoré boli pozastavené, keď bola vaša aplikácia v neaktívnom stave.
  • applicationWillTerminate. Táto metóda informuje delegáta o ukončení vašej žiadosti. Túto metódu by ste mali použiť na vykonanie všetkých potrebných čistení, ako je napríklad uloženie používateľských údajov alebo uvoľnenie zdieľaných zdrojov. Uvedomte si, že táto metóda má približne päť sekúnd na vykonanie svojich úloh a návrat, a ak prekročí tento časový limit, systém sa môže rozhodnúť proces úplne zabiť.

Testovanie vášho projektu: Spustenie simulátora iOS

Keďže sme použili šablónu aplikácie Single View App, náš projekt už obsahuje dostatok kódu na spustenie v systéme iOS.

Svoj projekt iOS môžete vyskúšať pomocou simulátora iOS, ktorý je predinštalovaný s programom Xcode. Podobne ako v emulátore Android Studio, iOS Simulator vám umožňuje testovať, ako bude vaša aplikácia vyzerať a fungovať na celom rade zariadení vrátane zariadení s rôznymi veľkosťami a rozlíšením obrazovky.

Spustime náš projekt v simulátore iOS:

  • Vyberte „Nastaviť aktívnu schému“ (kde je kurzor umiestnený na nasledujúcom obrázku).
  • Vyberte zariadenie, ktoré chcete napodobniť, napríklad „iPhone 8“, „iPad Air 2“ alebo „iPhone X.“ Simulátor predvolene emuluje iPhone 8 Plus.
  • V ľavom hornom rohu panela s nástrojmi Xcode vyberte tlačidlo „Spustiť“ (kde je kurzor umiestnený na nasledujúcej snímke obrazovky).

  • Ak ide o vaše prvé testovanie aplikácie pre iOS, Xcode sa opýta, či chcete povoliť režim vývojára. Režim vývojára umožňuje Xcode pristupovať k určitým funkciám ladenia bez toho, aby vyžadoval heslo zakaždým, takže ak nemáte konkrétny dôvod, zvyčajne chcete aktivovať režim vývojára.

Po dokončení projektu Xcode sa spustí iOS Simulator a začne sa načítať vaša aplikácia. Podobne ako v prípade emulátora pre Android to môže byť niekedy pomalý proces, takže možno budete musieť byť trpezliví (možno ho využijete ako príležitosť na získanie kávy!)

Po načítaní aplikácie budete konfrontovaní s obyčajnou bielou obrazovkou. Šablóna aplikácie Single View App môže byť funkčnou aplikáciou pre iOS, ale nie je to presne tak vzrušujúce aplikácie, pridajme preto niektoré prvky používateľského rozhrania.

Vytvorenie používateľského rozhrania pomocou nástroja na tvorbu rozhraní

Interface Builder Xcode poskytuje vizuálny spôsob, ako navrhnúť a vytvoriť používateľské rozhranie svojej aplikácie, podobne ako v aplikácii Android Studio funguje Editor rozloženia.

Ak sa pozriete na oblasť Navigácia, uvidíte, že šablóna aplikácie Single View App už vygenerovala súbor Main.storyboard, ktorý je storyboard file. Príbeh je vizuálne znázornenie používateľského rozhrania vašej aplikácie, ktoré môžete upravovať v nástroji na tvorbu rozhraní.

Ak si chcete pozrieť Storyboard našej aplikácie, vyberte v hlavnej oblasti v hlavnej ponuke súbor Main.storyboard. Interface Builder by sa mal otvoriť automaticky a mal by zobrazovať používateľské rozhranie vašej aplikácie, ktoré v súčasnosti pozostáva z jednej obrazovky.

Táto obrazovka obsahuje jedno zobrazenie so šípkou smerujúcou k ľavej strane obrazovky. Táto šípka predstavuje vstupný bod príbehu, ktorý predstavuje prvú obrazovku, ktorú používateľ uvidí pri spustení aplikácie.

Prístup do knižnice objektov iOS

Najjednoduchší spôsob, ako zostaviť svoje používateľské rozhranie, je použitie položiek z kódov Xcode Knižnica objektov, Táto knižnica obsahuje objekty, ktoré majú viditeľnú prítomnosť na obrazovke, ako sú napríklad zobrazenia obrázkov, navigačné panely a prepínače, a objekty, ktoré definujú správanie, ale nemajú viditeľnú prítomnosť, ako napríklad rozpoznávače gest a zobrazenia kontajnerov.

Chystáme sa vytvoriť tlačidlo, ktoré po klepnutí zobrazí upozornenie. Začnime chytením tlačidla z knižnice objektov a jeho pridaním do našej aplikácie:

  • Smerom k dolnej pravej časti pracovného priestoru Xcode vyberte tlačidlo „Zobraziť objektovú knižnicu“. Prípadne môžete z ponuky Xcode vybrať „Zobraziť> Nástroje> Zobraziť objektovú knižnicu“.

  • Knižnica objektov by teraz mala zobrazovať zoznam všetkých rôznych položiek, ktoré môžete pridať do svojho používateľského rozhrania. Listujte v tomto zozname a zistite, aké možnosti sú k dispozícii.
  • Chceme pridať tlačidlo, takže do textového poľa „Filter“ napíšte „button“ a potom vyberte tlačidlo, keď sa objaví v zozname.
  • Potiahnite objekt gombíka na svoje plátno. Pri ťahaní sa objaví sada vodorovných a zvislých vodítok, ktoré vám pomôžu umiestniť tlačidlo. Keď budete s jeho umiestnením spokojní, uvoľnite myš a pridajte tlačidlo do svojho používateľského rozhrania.

Prispôsobenie objektov pomocou inšpektora atribútov

Ďalej musíme do tlačidla pridať nejaký text. Objekty môžete prispôsobiť pomocou inšpektora atribútov Xcode:

  • Na lište nástrojov Xcode vyberte „Zobraziť> Pomôcky> Zobraziť inšpektora atribútov“; Inšpektor atribútov by sa teraz mal objaviť smerom k pravej strane pracovného priestoru Xcode.

  • Na plátne vyberte objekt tlačidla.
  • V Inšpektori atribútov vyhľadajte časť „Názov“ a nahraďte predvolený text „Tlačidlo“ svojím vlastným textom.
    Stlačte kláves „Return“ na klávesnici a program Interface Builder zaktualizuje tlačidlo tak, aby obsahovalo váš nový text.

V tejto chvíli môžete skúsiť experimentovať s niektorými ďalšími atribútmi tlačidla, napríklad môžete zmeniť farbu pozadia tlačidla alebo písmo použité pre jeho text.

Ukážka používateľského rozhrania

Aj keď môžete svoje aplikácie otestovať ich spustením v simulátore iOS, nie je to vždy najjednoduchší spôsob, ako sledovať, ako sa vaša aplikácia formuje.

Keď vytvárate svoje používateľské rozhranie, môžete si nejaký čas ušetriť tým, že si ukážete zmeny v okne „Náhľad“ Xcode, čo je sekundárny editor, ktorý sa zobrazuje ako súčasť bežného pracovného priestoru Xcode.

  • Na lište ponuky Xcode vyberte možnosť Zobraziť> Upraviť> Zobraziť pomocníka.
  • Na paneli s ponukami pomocného editora vyberte možnosť Automaticky.

  • Vyberte možnosť „Ukážka> Main.storyboard (Preview)“. Asistent Editor teraz zobrazí ukážku používateľského rozhrania vašej aplikácie spolu s bežnou oblasťou Editora.
  • Ak chcete zobraziť ukážku používateľského rozhrania svojej aplikácie v rôznych smeroch, prejdite do dolnej časti okna náhľadu a vyberte tlačidlo Otočiť.

Pripojenie vášho používateľského rozhrania k zdrojovému kódu

Vo vývoji systému iOS je kód aplikácie a vaše používateľské rozhranie oddelené do tej miery, že sme vytvorili základné používateľské rozhranie bez toho, aby sme museli písať jediný riadok kódu. Nevýhodou však je udržanie samostatného kódu a používateľského rozhrania: je potrebné explicitne nadviazať vzťah medzi zdrojovým kódom a používateľským rozhraním tým, že sa ponoríte do tried UIViewController a ViewController vášho projektu.

UIViewController je základným stavebným blokom aplikácií pre iOS, ktorý je zodpovedný za uchovávanie prvkov používateľského rozhrania, ako sú tlačidlá, posuvníky a textové polia. V predvolenom nastavení má UIViewController prázdne zobrazenie, takže musíme vytvoriť vlastnú triedu, ktorá rozširuje UIViewController, známy ako View Controller.

Ak otvoríte súbor „ViewController.swift“ vo vašom projekte, uvidíte, že šablóna aplikácie jedného zobrazenia už pre nás vygenerovala ovládač zobrazenia:

trieda ViewController: UIViewController {

V súčasnosti táto trieda ViewController jednoducho zdedí všetko správanie definované programom UIViewController, ale toto predvolené správanie môžete rozšíriť a prispôsobiť prepísaním metód definovaných programom UIViewController.Napríklad súbor ViewController.swift v súčasnosti prepíše metódu viewDidLoad (), ale v skutočnosti to tak nie je robiť čokoľvek okrem volania verzie tejto metódy UIViewController:

prepísať func viewDidLoad () {super.viewDidLoad () // Po načítaní zobrazenia vykonať ďalšie nastavenia //}

Aj keď to presahuje rámec tohto výukového programu, môžete si prispôsobiť reakciu radiča zobrazenia na túto udalosť pridaním vlastného kódu do metódy viewDidLoad (). Napríklad tu zvyčajne vykonávate akékoľvek ďalšie nastavenia, ktoré vyžaduje vaša aplikácia.

V zákulisí šablóna aplikácie Single View App automaticky vytvorila spojenie medzi vašou triedou ViewController.swift a Main.storyboard. Počas behu váš Storyboard vytvorí inštanciu ViewController a obsah vášho Storyboard sa objaví na obrazovke.

Toto nám poskytuje náskok, ale stále musíme prepojiť jednotlivé prvky v našom príbehu s naším súborom ViewController.swift, aby zdrojový kód mohol komunikovať s týmito jednotlivými prvkami.

Našou úlohou je vytvoriť spojenie medzi našim tlačidlom a príslušnou časťou nášho zdrojového kódu, takže naša aplikácia zobrazí upozornenie zakaždým, keď používateľ klepne na tlačidlo.

Vytvorenie metódy akcie

Klepnutím na tlačidlo je udalosť, preto musíme vytvoriť akčná metóda, čo je časť kódu, ktorá definuje, ako má vaša aplikácia reagovať na konkrétnu udalosť.

Postup vytvorenia metódy akcie:

  • V oblasti Navigácia skontrolujte, či je vybratý súbor Main.storyboard.
  • Ak chcete otvoriť Asistent Editor Xcode, vyberte položku ‘Zobraziť> Asistent Editor> Zobraziť pomocníka Editor.“
  • Na paneli voľby editora kliknite na „Automaticky“ a potom vyberte „Automaticky> ViewController.swift“.
  • V tomto okamihu by mali byť na obrazovke viditeľné súbory ViewController.swift a Storyboard. V súbore ViewController.swift nájdite nasledujúci riadok a pod neho pridajte niekoľko riadkov prázdneho miesta:

trieda ViewController: UIViewController {

  • Na paneli Storyboard vyberte prvok používateľského rozhrania tlačidla tak, aby bol zvýraznený modrou farbou.
  • Ovládacie tlačidlo presuňte myšou na voľné miesto, ktoré ste práve vytvorili v súbore ViewController.swift. Mala by sa objaviť modrá čiara označujúca, kde sa vytvorí akčná metóda.
  • Ak ste s pozíciou metódy spokojní, uvoľnite tlačidlo a objaví sa kontextové okno.
  • V rozbaľovacej ponuke otvorte rozbaľovaciu ponuku „Pripojenie“ a vyberte „Akcia“.
  • Potom otvorte rozbaľovaciu ponuku „Udalosť“ a vyberte možnosť „Dotknite sa vnútri“, čo je udalosť, ktorá sa spustí vždy, keď používateľ nadvihne prst do tlačidla.
  • Túto akciu pomenujte „alertController“.
  • Kliknite na tlačidlo Pripojiť.

Xcode teraz vytvorí nasledujúcu metódu „alertController“:

@IBAction func alertController (_ sender: Any) {}

Presne popíšeme, čo sa tu deje:

1. Označte, že táto metóda je činom

Atribút „IBAction“ vystavuje túto metódu aplikácii Interface Builder ako činnosť, ktorá vám umožňuje prepojiť túto metódu s vašimi objektmi UI:

@IBAction

2. Vyhláste metódu

V aplikácii Swift deklarujeme metódu pomocou kľúčového slova „func“, za ktorým nasleduje názov metódy:

func alertControlle ()

3. Definujte niektoré parametre

Ďalej definujeme niektoré voliteľné parametre vo vnútri zátvoriek, ktoré potom naša metóda použije ako vstup.

Každá sada parametrov by mala mať názov a typ oddelený dvojbodkou (:).

func alertController (_ sender: Any) {

Metóda tu prijíma parameter „odosielateľ“, ktorý odkazuje na objekt, ktorý bol zodpovedný za spustenie akcie, t. J. Naše tlačidlo. Uvádzame tiež, že tento parameter môže byť typu „Ľubovoľné“.

Teraz, kedykoľvek používateľ klepne na tlačidlo, naša aplikácia vyvolá metódu alertController (_ sender :).

Skontrolujte pripojenie

Po vytvorení metódy „alertController“ môžeme skontrolovať, či je správne pripojená k tlačidlu:

  • V oblasti Navigácia vyberte súbor „Main.storyboard“.
  • Na ponukovej lište Xcode zvoľte „Zobraziť> Nástroje> Zobraziť inšpektor pripojenia.“ Inšpektor pripojenia by sa teraz mal otvoriť pozdĺž pravej strany pracovného priestoru Xcode.
  • V oblasti Editor vyberte tlačidlo.

Inšpektor pripojenia by mal teraz zobraziť niektoré informácie o tomto tlačidle, vrátane časti „Odoslané udalosti“, ktorá obsahuje zoznam dostupných udalostí a zodpovedajúcu metódu, ktorá sa bude volať vždy, keď dôjde k každej udalosti.

Vidíme, že udalosť „Touch Up Inside“ je spojená s našou metódou „alertController“, takže vieme, že zakaždým, keď používateľ interaguje s týmto tlačidlom, zavoláme metódu „alertController“.

Vyskytol sa však problém: v skutočnosti sme nedefinovali, čo by sa malo stať pri volaní metódy „alertController“!

Vytvorenie výstražného dialógového okna

V systéme iOS môžete vytvoriť upozornenie pomocou ovládača UIAlertController, ktorý je zhruba rovnocenný systému AlertDialog systému Android.

Otvorte súbor ViewController.swift a pridajte nasledujúce:

class ViewController: UIViewController {@IBAction func showAlert (_ sender: Any) {let alertController = UIAlertController (title: "Title",: "Hello, world!", prednostneStyle: .alert) alertController.addAction (UIAlertAction (title: "Cancel") ", style: .default)) self.present (alertController, animated: true, complete: nil)}

Pozrime sa bližšie na to, čo sa tu presne deje:

1. Vyhlásiť konštantu

V aplikácii Swift deklarujete konštanty pomocou kľúčového slova „let“, takže začneme deklarovaním konštanty s názvom alertController:

nechať upozorniť Controller

2. Nastavte obsah

Teraz môžeme definovať názov upozornenia a:

let alertController = UIAlertController (title: "Title",: "Hello, world!")

3. Nastavte štýl

Keďže ide o upozornenie, používam štýl upozornenia:

let alertController = UIAlertController (title: "Title",: "Hello, world!", prednostneStyle: .alert)

4. Pridajte akciu

Ďalej pridávame tlačidlo akcie pomocou metódy addAction ():

alertController.addAction (UIAlertAction (title: "Cancel", style: .default))

5. Zobrazte upozornenie

Po nakonfigurovaní nášho objektu UIAlertController sme pripravení ho zobraziť používateľovi. V nasledujúcom úryvku vás požiadame, aby ViewController predstavil animovaný objekt výstrahyController:

sebestačný (výstraha Ovládač, animovaný: pravdivý, dokončený: nula)}

Testovanie dokončenej aplikácie pre iOS

Teraz je čas vyskúšať náš projekt:

  • Na lište nástrojov Xcode kliknite na tlačidlo „Spustiť“.
  • Akonáhle sa vaša aplikácia zobrazí v simulátore iOS, kliknite na jej tlačidlo a kliknite na tlačidlo - upozornenie by sa teraz malo zobraziť na obrazovke!

Zabalenie

V tomto tutoriále sme získali niekoľko praktických skúseností s vývojom pre iOS. Vytvorili sme jednoduchú aplikáciu pozostávajúcu z tlačidla a výstrahy, pričom sme sa oboznámili s programom Xcode IDE a programovacím jazykom Swift.

Máte v pláne začať vyvíjať aplikácie pre iPhone a iPad? Alebo uprednostňujete vývojové nástroje naprieč platformami, ako je Flutter? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie!

Používatelia martfónov - príležitotní aj nadšení - navždy hľadajú dlhšiu výdrž batérie. Aj keď ná vďaka rýchlemu nabíjaniu každý deň dob...

Hlaoví aitenti nám pomáhajú pri vykonávaní rôznych úloh a táto technológia je tále výkonnejšia. Neveríte nám? poločnoť McDonald...

Odporúča Nás