Potreba rýchlosti: o koľko rýchlejšie sú moderné telefónne procesory

Autor: Monica Porter
Dátum Stvorenia: 19 Pochod 2021
Dátum Aktualizácie: 16 Smieť 2024
Anonim
Potreba rýchlosti: o koľko rýchlejšie sú moderné telefónne procesory - Technológie
Potreba rýchlosti: o koľko rýchlejšie sú moderné telefónne procesory - Technológie

Obsah


Konečne žijeme vo veku, v ktorom výkon smartfónov už nie je starosťou, aspoň v prémiových výrobkoch. Vysoký výkon je k dispozícii za obmedzený rozpočet, a to vďaka telefónom ako Pocophone F1 a výrobcom vrátane OnePlus, Honor a Xiaomi. Každý rok sme tiež inovovaní s novými SoC smartfónov, ktoré pomáhajú toto všetko dosiahnuť, ale nie je také jasné, či sú tieto nové cenovo výhodné čipy schopné lepšie ako staršie výkonné modely. Inými slovami, boli by vaše peniaze lepšie vynaložené na starnúcu vlajkovú loď alebo nový telefón strednej triedy?

Aby sme to pomohli zistiť, chytili sme historické údaje pre celý rad populárnych SoC smartfónov naprieč produktovými radami Snapdragon, Exynos, Kirin a Helio. Zúžil som ich do niekoľkých užitočných grafov, z ktorých prvý zobrazuje rozsah výkonu podľa roku vydania SoC a druhý podrobne zobrazuje výsledky pomocou čipovej sady.


Kde sa starý výkon stretáva nový

Po prvé, poďme sa pozrieť na rozsah výkonnosti ponúkaného v SoC smartfónov v priebehu rokov.

Existuje niekoľko trendov, ktoré stojí za zmienku. Celkový výkon v prémiovej úrovni sa zrýchľuje konštantným tempom. Medzitým sú čipy s horšou výkonnosťou stále omnoho chudobnejšie. Rozdiel medzi prémiou a dolnou hranicou sa v posledných rokoch podstatne zvýšil. V dôsledku toho sa rozsah výkonov v strednej vrstve podstatne zvýšil. Našťastie najnovšie čipy strednej triedy ponúkajú výkon, ktorý prevyšuje vlajkové lode 2016 SoC a rýchlo sa blížia k vlajkovým lodiam roku 2017.

Dnešné najlepšie stredné rozsahy SoC sú porovnateľné s vlajkovou výkonnosťou 2016.

Toto je primerane dobrá správa pre strednú úroveň, pretože vlajkové lode smartphonov 2016 určite nespĺňali väčšinu každodenných aplikácií. Aj keď sa dnes môžu cítiť trochu zdĺhavo, najmä pokiaľ ide o hranie hier. Ešte pred tým, ako čipy strednej úrovne dosiahnu pokles výnosov, je ešte viac miesta na rast, ale sú na najúžasnejšom mieste, aby preleteli najbežnejšími aplikáciami. Čiastočne je to vďaka poklesu procesorov Cortex-A53 s oktadrokom v prospech väčších, aj keď starších jadier triedy Cortex-A.


Je smutné, že výkonnosť GPU je v minulosti lepšia. Čipy strednej úrovne spadajú na obe strany vlajkového výkonu od roku 2016, najviac však zaostáva. Nie je to hrozné, pretože čipy strednej triedy stále spracovávajú príležitostné hry. Ale vzhľadom na zrýchlenie výkonu špičkových GPU je to znateľná slabina v dnešných lacnejších telefónoch. Ak ste naozajstným hráčom, ktorý hrá náročnejšie tituly, SoC v strednom rozsahu bude stále sklamaním.

Pri pohľade na skóre chipsetu

Ak máte záujem o konkrétne čipy, nehľadajte nič viac ako Qualcomm Snapdragon 700 a najnovšie záznamy zo série 660 pre nákladovo efektívny výkon, ktorý konkuruje starým vlajkovým smartfónom. Jedná sa iba o čipy strednej triedy, ktoré prekonávajú grafický výkon vlajkových lodí smartphonov 2016. Bohužiaľ, novšie modely Samsung Exynos strednej triedy, ako napríklad Exynos 9610 a séria Helio P MediaTek, stále zaostávajú.

Našťastie sa väčšina SoC strednej triedy od roku 2018 posunula smerom k výkonnejším konfiguráciám jadra CPU, čo prinieslo výrazné zvýšenie celkového výkonu aplikácií. 2016 Cortex-A73 je populárna, nákladovo efektívna voľba, ktorá ponúka veľké zisky procesora. Niektoré modely dokonca prešli na výkonnejšie modely Cortex-A75 a A76 (pozri nový model Snapdragon 675), aby získali ešte väčšie zisky procesora, ktoré sú konkurenčnými vlajkovými loďami minulého roku.

Keď sa pozrieme späť na špičkovú úroveň, môžeme vidieť obrovské zisky výkonov s jedným jadrom, ktoré tieto jadrá Arm dosiahli. Minuloročný Cortex-A76 zahŕňal významnú revíziu mikroarchitektúry s cieľom preklenúť priepasť vo výkone prenosných počítačov. Výsledkom je, že dnešné špičkové procesory, ako sú modely Snapdragon 855 a Kirin 980, dokážu zatmenia z minulých rokov dosiahnuť porovnávacie skóre a určite zvládnu čokoľvek, čo na ne hádzame. Je zaujímavé, že architektúra Mongoose vlastnená spoločnosťou Samsung v modeli Exynos 9810 predstavila v roku 2017 výkonový potenciál v mobilných procesoroch. Napriek tomu sa skóre zdvojnásobenia referenčných hodnôt nepremietlo do dvojnásobku hmatateľného každodenného výkonu v porovnaní s telefónom v roku 2017.

Vlajkové procesory inteligentných telefónov, hoci sú nesporne rýchlejšie, sa dostávajú do fázy znižovania návratov v reálnom svete.

Tieto rovnaké čipsety vedú tiež cestu s obrovským nárastom grafického výkonu v posledných dvoch rokoch. V tomto prípade to bol oveľa hmatateľnejší nárast výkonu, ktorý bol spôsobený rastom portov medzi počítačmi a mobilnými telefónmi. Vyššie názvy titulov, ktoré sú náročnejšie ako tradičné bežné mobilné hry, ako sú PUBG a Fortnite, naďalej profitujú zo zlepšenej grafickej vernosti a snímkových sadzieb na moderných čipoch vyššej kategórie. Je to trend, že existuje trh so špecializovanými hernými telefónmi, ktoré ponúkajú vlajkové žetóny vo výhodnejších balíkoch, a ešte dostupnejší Pocophone F1.

Našťastie mnoho moderných čipových sád strednej úrovne zvládne tieto a podobné tituly so zníženým grafickým nastavením. Medzi vlajkovou loďou a dostupnejšími modelmi je však dosť veľký rozdiel vo výkonnosti. Dúfajme, že jeho pozornosť sa bude venovať produktom novej generácie. Ak sa chystáte hrať, medzitým sa vyhnite čipom Snapdragon 400, 630 a nižším koncovkám MediaTek Helio P.

Výkon verzus vlastnosti - hlavný rozhodujúci faktor

Referencie samozrejme nehovoria o úplnom obraze. Dnešné lepšie čipy strednej triedy sú postavené na 10nm FinFET a podporujú LPDDR4X RAM. To im poskytuje porovnateľné výhody ako vlajkové žetóny 2017, ako je Snapdragon 835, ale nič iné. Všeobecne povedané, najlepšie čipy strednej triedy sa zdajú byť dva až tri roky za vlajkovými produktmi, čo dnes znamená, že sú skvelé pre 99% aplikácií.

Nové čipy strednej triedy však majú niektoré staršie výhody ako staršie vlajkové lode. Je potrebné vziať do úvahy podporu najnovších grafických rozhraní API, vyššiu energetickú účinnosť a aktuálnejšie verzie softvéru pre Android. Novšie stredne veľké zariadenia majú tiež tendenciu športovať lepšie zobrazovanie, flexibilnejšie fotoaparáty a väčšie a účinnejšie články batérie ako staršie vlajkové telefóny.

Hlavný výkon smartfónov sa vpred zrýchlil, ale hmatateľné výhody pre spotrebiteľov sú s každou generáciou menej zrejmé. Čipy strednej triedy v tomto ohľade medzeru uzavreli. Jedinou výnimkou je herný priestor, kde sa zdá, že aj staré vlajkové modely fungujú lepšie. Ak sa skutočne zaujímate o rozpočet, možno by stálo za to vyskúšať si dvojročnú vlajkovú loď s lepším grafickým čipom. Ale pre väčšinu spotrebiteľov je teraz možné dosiahnuť vynikajúci výkon smartfónov bez porušenia banky.

Daňové obdobie je pre mnohých ľudí ťažkým obdobím roka. Niektorí len muia dať nejaké informácie o zdravotnom poitení a ich W-2 do počítača a tancovať...

Tento zoznam je určený predovšetkým pre ľudí v pojených štátoch. Tí z iných krajín možno nenájdu to, čo hľadajú.Privítanie je práve v jeho r...

Články Pre Vás