Podmienky fotografie: ISO, clona, ​​rýchlosť uzávierky, viac

Autor: Louise Ward
Dátum Stvorenia: 8 Február 2021
Dátum Aktualizácie: 13 Smieť 2024
Anonim
Podmienky fotografie: ISO, clona, ​​rýchlosť uzávierky, viac - Technológie
Podmienky fotografie: ISO, clona, ​​rýchlosť uzávierky, viac - Technológie

Obsah

29. augusta 2019


Toto je prvá vec, ktorú sa musíte naučiť, ak sa chcete ponoriť do sveta serióznej fotografie. Expozičný trojuholník pozostáva z 3 nastavení, ktoré musíte mať pod kontrolou, aby ste správne exponovali obrázok. Sú to clona, ​​rýchlosť uzávierky a ISO. Poďme sa trochu dotknúť každého z nich.

Expozičný trojuholník je prvá vec, ktorú sa musíte naučiť, keď s fotografiou robíte vážne.

Edgar Cervantes

svetelnosť

Clona je definovaná veľkosťou otvoru, ktorým môže svetlo vstúpiť do kamery. Clona sa meria v f-zarážkach, čo je pomer ohniskovej dĺžky delený veľkosťou otvoru. Čím menší je doraz f, tým širší je otvor. Napríklad clona f / 1,8 je širšia ako f / 2,8.

Clona má jeden hlavný efekt na fotografiách, ktorým je hĺbka ostrosti. Použitie širšej clony ako f / 1,8 vytvorí menšiu hĺbku ostrosti. Tým sa zlepší bokeh, čo je populárny efekt rozmazaného pozadia na fotografiách. Dotiahnutím clony sa viac zaostrí.


Rýchlosť uzávierky

Aby bolo možné nasnímať fotografiu, musí kamera preniesť svetlo do senzora. Fotoaparát má uzávierku, ktorá zastaví svetlo od dosiahnutia senzora až do jeho aktivácie. Po spustení strely sa uzávierka otvorí a vystaví senzor pôsobiacemu svetlu. Čas, po ktorý zostane uzávierka otvorená, sa označuje ako rýchlosť uzávierky.

Rozmazanie pohybu nie je vždy zlá vec!

Edgar Cervantes

Rýchlosť uzávierky sa zvyčajne meria v sekundách a zlomkoch sekundy. Rýchlosť uzávierky 1/100 vystaví snímač stotinu sekundy. Podobne 1/2 času uzávierky vydrží pol sekundy. Môžete tiež nechať uzávierku otvorenú na niekoľko sekúnd, čo sa bežne označuje ako záber s dlhou expozíciou.


Vyššia rýchlosť uzávierky lepšie zamrzne scénu. Predĺžená rýchlosť uzávierky zosvetlí obrázok, ale môže tiež spôsobiť rozmazanie pohybom (čo nie je vždy zlé).

ISO

ISO sa týka citlivosti senzora (alebo filmu) na svetlo. Nižšia citlivosť ISO spôsobí, že snímač bude menej citlivý na svetlo, čo znamená, že na správne vystavenie záberu potrebuje viac osvetlenia alebo dlhšiu rýchlosť uzávierky. Zvýšenie citlivosti ISO zvýši citlivosť senzora na svetlo, čo vám umožní snímať v tmavších prostrediach, s menšou clonou a / alebo s použitím vyšších rýchlostí uzávierky.

Zvýšenie ISO vytvára viac obilia alebo šumu.

Edgar Cervantes

ISO sa meria v číslach. Zatiaľ čo výrobcovia zvykli dodržiavať normy ISO 100, 200, 400, 800, 1600 atď. (Hodnota sa zdvojnásobila), v prípade novších fotoaparátov sa situácia zmenila. Boli zavedené menšie prírastky pre lepšie spresnenie, ale koncept je rovnaký. ISO 100 je rovnako citlivá ako ISO 200, ktorá je rovnako citlivá ako ISO 400.

Účinky ISO sú ľahko pochopiteľné. Vyššia citlivosť ISO zvýši citlivosť senzora, a tým zosvetlí obraz. Zvýšenie ISO zároveň vytvára viac obilia alebo šumu.

Korekcia expozície

Ak ste niekedy videli tlačidlo fotoaparátu so znakmi „+“ a „-“, znamenalo by to ovládanie kompenzácie expozície, inak známe ako hodnota expozície (EV). Pomôže to pri snímaní v ktoromkoľvek z automatických alebo poloautomatických režimov (priorita clony, priorita uzávierky atď.).

Fotoaparáty sa snažia získať správnu expozíciu meraním svetla, ale nie vždy dostanú to, čo ste chceli zachytiť. Možno nebudete chcieť ani dobre exponovaný obrázok. Niekedy napríklad chcete, aby veci vyzerali trochu tmavšie, aby sa zvýšila nálada. Pomocou kompenzácie expozície môžete kamere povedať, že sníma expozíciu nesprávne, a vyrovná ju úpravou iných nastavení (zvyčajne ISO).

Korekcia expozície sa zvyčajne meria pomocou f-zastavení, napríklad: –1,0, –0,7, –0,3, 0,0, +0,3, +0,7, +1,0. V tomto prípade by -1,0 znamenalo o jednu zastávku menej, zatiaľ čo +1,0 je zastávka vyššia.

Dynamický rozsah

Oxfordský slovník definuje dynamický rozsah ako „pomer najväčšej a najmenšej intenzity zvuku, ktorý môže byť spoľahlivo prenášaný alebo reprodukovaný konkrétnym zvukovým systémom.“ Táto definícia sa týka zvuku, ale táto myšlienka je podobná vo fotografii. Dynamický rozsah sa týka toho, koľko údajov môže kamera zachytiť pri extrémnych expozíciách v scéne, od najtemnejších po najsvetlejšie časti scény.

Dynamický rozsah sa meria v zastávkach, pričom každá zastávka sa rovná dvojnásobku alebo polovici množstva svetla. Zvýšenie expozície o jednu zastávku znamená zdvojnásobenie svetla. Keby ste snímali s rýchlosťou uzávierky 1/100, jas jednej zastávky by bol 1/50, zatial čo jedna zastávka tmavšia by bola 1/200.

Ohnisková vzdialenosť

Zjednodušene povedané, ohnisková vzdialenosť je vzdialenosť medzi senzorom fotoaparátu (alebo filmom) a bodom konvergencie šošovky.

Najťažšia časť je pochopenie toho, čo je bod konvergencie (tiež známy ako optické centrum). Keď svetelné lúče vstupujú do šošovky, prechádzajú sklom a ohýbajú sa, aby sa zbiehali v jednom bode. V tomto bode sa zhromažďujú údaje o svetle, aby sa vytvoril ostrý obraz, ktorý má snímač zaznamenať. Výrobcovia merajú ohniskovú vzdialenosť zameranú na nekonečno, aby sa udržal štandard.

Ohnisková vzdialenosť sa meria v milimetroch. 50 mm šošovka bude mať bod konvergencie, ktorý je 50 mm (alebo 5 cm) od senzora. Ohnisková vzdialenosť tiež určuje, ako ste „priblížený“, mení perspektívu a ovplyvňuje hĺbku ostrosti.

Typy priblíženia: optické, digitálne a hybridné

Pri fotografovaní sa pri transfokácii fotoaparátu javí, ako sa objekt na snímke javí bližšie alebo ďalej. Priblíženie vám umožní bližší pohľad na objekty, zatiaľ čo oddialenie vám umožní zachytiť väčší priestor. Fotoaparáty používajú tri typy transfokácie: optickú, digitálnu a hybridnú.

Optický zoom sa dosiahne použitím série prvkov objektívu. Sklo sa môže pohybovať objektívom a približovať alebo zmenšovať. Digitálny zoom dosahuje podobný efekt bez mechanickej práce alebo sklenených prvkov. V podstate oreže oblasti okolo scény tak, aby sa zdalo, že ste bližšie k objektu. Digitálny zoom je technicky orezávaný. Hybridné zväčšenie je úplne nový koncept. Využíva výhody optického priblíženia, digitálneho priblíženia a softvéru na získanie lepších výsledkov pri priblížení, ktoré presahuje fyzické možnosti objektívu.

vyváženie bielej

Vyváženie bielej odkazuje na účinky farebnej teploty a odtieňa na fotografiách. Rôzne svetelné zdroje emitujú rôzne teploty farieb v rozmedzí od oranžovej po modrú. Podobne svetlo prichádza s odtieňom, ktorý sa pohybuje medzi zelenou a purpurovou. Zmena nastavení vyváženia bielej vám pomôže nájsť rovnováhu medzi týmito farbami a dosiahnuť prirodzenejší efekt.

Teplota farby sa meria v kelvinoch (K). Vo fotografii máme určité možnosti vyváženia bielej, ktoré vám pomôžu zistiť správne úrovne kelvínov, ktoré by ste mali používať za rôznych okolností.

  • Candlelight: 1,000-2,000K
  • Wolframová žiarovka: 2,500-3,500K
  • Východ slnka západ slnka: 3,000-4,000K
  • Žiarivé svetlo: 4,000-5,000K
  • Blesk / priame slnečné svetlo: 5,000-6,500K
  • Zamračená obloha: 6,500-8,000K
  • Oblačno: 9,000-10,000K

Megapixely (MP)

Megapixel znamená jednoducho milión pixelov. Tento výraz slúži ako metóda merania definície v akomkoľvek obrazovom snímači. Ak by kamera mala mať snímač 12MP, znamená to, že snímky, ktoré sníma, sú tvorené dvanástimi miliónmi pixelov. To by sa rovnalo rozlíšeniu 4 000 × 3 000.

RAW verzus JPEG

Obrázok RAW je známy ako nekomprimovaný, neupravený súbor obrázka.Zachováva všetky údaje zachytené senzorom, čo z neho robí oveľa väčší súbor, ale bez straty kvality a väčšieho výkonu úprav. To je dôvod, prečo sa údaje o RAW samy o sebe príliš nezohľadňujú.

RAW by sa mal používať iba v prípade, že sa chystáte vrátiť späť svoje fotografie.

Edgar Cervantes

RAW by sa mal používať iba v prípade, že sa chystáte vrátiť späť svoje fotografie. Veľkosti súborov sú omnoho väčšie, ale to vám umožní vyladiť nastavenia úplnej expozície a farieb obrázkov a obísť tak predvolené spracovanie obrázkov z fotoaparátu.

Pri ukladaní obrázka do formátu JPEG sa skreslujú obrazové údaje a obraz sa skomprimuje. Je to úplne v poriadku, ak plánujete odovzdať obrázok na Facebook alebo si rýchlo urobiť galériu.

Stabilizácia obrazu

OIS

OIS kompenzuje malé pohyby fotoaparátu počas expozície. Vo všeobecnosti používa plávajúce šošovky, gyroskopy a malé motory. Prvky sú riadené mikrokontrolérom, ktorý veľmi jemne pohybuje šošovkou, aby pôsobil proti otrasom fotoaparátu - ak sa kamera pohybuje doprava, šošovka sa pohybuje doľava.

Toto je najlepšia voľba, pretože všetka stabilizácia sa vykonáva mechanicky, a nie prostredníctvom softvéru. To znamená, že v procese sa nestratí žiadna kvalita.

EIS

Elektronická stabilizácia obrazu funguje pomocou softvéru. V podstate to, čo robí EIS, je rozdeliť video na kúsky a porovnať ich s predchádzajúcimi snímkami. Potom určí, či bol pohyb v ráme prirodzený alebo nežiaduci otras, a opraví ho.

EIS zvyčajne zhoršuje kvalitu, pretože na vykonanie opráv potrebuje priestor od okrajov obsahu. V posledných rokoch sa to však zlepšilo. Smartphone EIS zvyčajne využíva gyroskop a akcelerometer, vďaka čomu je presnejší a znižuje stratu kvality.

autofocus

Kamery smartfónov vo všeobecnosti používajú tri typy systémov automatického zaostrovania: detekciu s dvoma pixelmi, detekciu fázy a detekciu kontrastu. Budeme vám o nich hovoriť v poriadku, od najhoršieho po najlepší.

Automatické zaostrovanie s detekciou kontrastu

Toto je najstaršia z troch a funguje tak, že meria kontrast medzi oblasťami. Myšlienka je zameraná oblasť bude mať vyšší kontrast, pretože hrany budú ostrejšie. Keď oblasť dosiahne určitý kontrast, fotoaparát ju bude považovať za zaostrený.

Automatické zaostrovanie s detekciou fázy

„Fáza“ znamená, že svetelné lúče pochádzajúce z určitého bodu dopadajú na protiľahlé strany šošovky s rovnakou intenzitou - inými slovami sú „vo fáze“. Autofokus s detekciou fázy využíva na meranie rozdielov vo fáze fotodiódy cez snímač. Potom presunie zaostrovací prvok v objektíve, aby sa obraz zaostril.

Automatické zaostrenie s dvoma pixelmi

Je to jedno z najlepších dostupných technológií automatického zaostrovania. Automatické zaostrovanie s dvoma pixelmi je ako detekcia fázy, ale používa väčší počet zaostrovacích bodov na snímači. Namiesto zaostrovania na vyhradené pixely je každý pixel zložený z dvoch fotodiód, ktoré môžu porovnávať jemné fázové rozdiely s cieľom vypočítať, kam sa má šošovka posúvať.

HDR

Pravidelné snímanie HDR

HDR dosahuje vyváženú expozíciu v celom zábere. To sa dosahuje nasnímaním viacerých záberov pri rôznych rýchlostiach uzávierky. Ide o to, že každá fotografia vystaví rôzne úrovne svetla. Tento obrazový konglomerát sa potom zlúči a stane sa jedinou fotografiou s oveľa väčším množstvom informácií v svetlých aj tmavých úsekoch.

Binning v pixeloch

Pixel-binning je proces, pri ktorom sa údaje zo štyroch pixlov kombinujú do jedného. Fotoaparátový snímač s malými 0,9 mikrónovými pixelmi teda pri fotografovaní s použitím bin pixelov prinesie výsledky rovnocenné s 1,8 mikrónovými pixelmi. Táto technika sa väčšinou používa v smartfónoch, ktoré sú kvôli obmedzeniam veľkosti nútené používať menšie senzory.

Najväčšou nevýhodou tejto techniky je to, že vaše rozlíšenie je účinne delené štyrmi, keď sa snímajú snímky v pixeloch. To znamená, že snímka nasnímaná na kamere 48 MP je v skutočnosti 12 MP, zatiaľ čo snímka nasnímaná na fotoaparáte 16MP je iba štyri megapixely.

Portrét pri fotografovaní pomocou smartfónu

Režim na výšku je výraz používaný na opis umelého bokeh (BOH-kay) efekt vytvorený smartfónmi. Bokeh je fotografický efekt, pri ktorom je predmet obrázka zaostrený, zatiaľ čo pozadie nie je zaostrené. Použitím režimu portrét na vytvorenie efektu bokeh môžete vytvárať dynamickejšie fotografie, ktoré vyzerajú profesionálnejšie.

Nočný mód

Nočný režim (Dark Night, Nightscape alebo čokoľvek to môže nazvať váš výrobca) používa umelú inteligenciu na analýzu scény, ktorú sa snažíte fotografovať. Telefón bude brať do úvahy rôzne faktory, ako napríklad svetlo, pohyb telefónu a pohyb zachytených predmetov. Zariadenie potom nasníma sériu snímok pri rôznych úrovniach expozície, pomocou Bracketingu ich spojí a vynesie toľko detailov, koľko dokáže, na jeden obrázok.

V zákulisí sa samozrejme deje oveľa viac. Telefón musí tiež merať vyváženie bielej, farby a ďalšie prvky, ktoré sa zvyčajne vykonávajú pomocou efektných algoritmov, ktoré väčšina z nás úplne nerozumie.

Super rozlíšenie

Super rozlíšenie je prax generovania obrazu s vyšším rozlíšením snímaním a spracovaním viacerých snímok s nižším rozlíšením. Vytvorením viacerých záberov s nižším rozlíšením a porovnaním týchto bodov na každom obrázku získate základ pre pevný obraz s vyšším rozlíšením. V zásade sa deje v tom, že medzi týmito bodmi sú malé rozdiely a algoritmy alebo techniky strojového učenia sú schopné tieto rozdiely použiť na vyplnenie medzier a vytvorenie ďalších podrobností.

Výpočtové fotografie

Veľkosť záleží na fotografii. Pretože senzory a šošovky smartfónov sa nezvyšujú, výrobcovia smartfónov musia nájsť spôsoby, ako vyťažiť maximum. Zadajte vek počítačovej fotografie.

Jednoducho povedané, ide o vylepšenia obrazu pomocou softvéru a zložitých algoritmov. Medzi príklady počítačovej fotografie patria vylepšenia AI, nočný režim, binning pixelov, portrétový režim, HDR a ďalšie.

Bonus: Vyskúšajte viac fotografických príspevkov!

Máme pre vás viac fotografického obsahu! Prezrite si niektoré z našich odporúčaných príspevkov a návodov, aby ste zlepšili svoje zručnosti.

  • Čo profesionálny fotograf môže urobiť s lacnou fotoaparátom s telefónom s Androidom - odvážil ma odfotiť si úžasné fotografie na úrovni telefónu so 130 dolárov. Tu sú moje výsledky!
  • Tipy pre fotografovanie: Pravidlá tretín, pohľad, rámovanie, teória farieb a ďalšie - Prejdete si základy fotografovania? Tu je niekoľko pokročilejších pojmov, ktoré treba študovať.
  • Tipy pre fotografovanie smartfónov: 16 praktických trikov, ktoré by ste mali vedieť - ak je váš hlavný fotoaparát smartphone, necítite sa obmedzený. Môžete si tiež vziať úžasné snímky!
  • Ako používať manuálny režim na smartfóne - manuálny režim môže byť zastrašujúci, preto sme tu, aby sme vám pomohli prekonať krivku učenia.
  • 10 najlepších fotoaparátov DSLR, ktoré si môžete kúpiť práve teraz - tí, ktorí sú pripravení urobiť skok na zrkadlovku DSLR, budú potrebovať pomoc. Existuje more možností!
  • Najlepšie telefóny s fotoaparátom Android - Možno všetko, čo potrebujete, je dobrý telefón s fotoaparátom! Tu je zoznam tých najlepších.
  • 10 najlepších fotografických aplikácií pre Android - do tohto telefónu budete musieť hodiť niektoré aplikácie!

To je pre náš pohľad na fotografické podmienky, dosť? Nemáme! Učenie sa nikdy nekončí fotografovaním a ani technológiou. Nezabudnite si túto stránku uložiť ako záložku, aby ste videli akékoľvek budúce aktualizácie a doplnky. Je tiež inteligentné vracať sa a občas obnovovať pamäť.

púšťacie aplikácie pre Android ú už dlho neoddeliteľnou účaťou ytému Android. Ak a vám nepáči vzhľad alebo právanie domovkých obrazoviek, môžete i je...

Pre mnohých ľudí je predvolená klávenica dodávaná na ich zariadeniach priechodná. Zvyčajne to býva buď klávenica Android pre Android alebo klávenica O...

Naše Publikácie