Časová os kontroverzie spoločnosti Huawei: Všetko, čo potrebujete vedieť!

Autor: John Stephens
Dátum Stvorenia: 22 Január 2021
Dátum Aktualizácie: 15 Smieť 2024
Anonim
Časová os kontroverzie spoločnosti Huawei: Všetko, čo potrebujete vedieť! - Správy
Časová os kontroverzie spoločnosti Huawei: Všetko, čo potrebujete vedieť! - Správy

Obsah



Čína a Spojené štáty sú v súčasnosti v masívnej obchodnej vojne. Výsledkom je, že obe vlády prijímajú veľké rozhodnutia. Žiadna z nich nebola významnejšia ako nadchádzajúci zákaz Huawei. Embargo pôvodne nadobudlo účinnosť minulý týždeň, ale teraz je tu 90-dňové obdobie odkladu.

Rozhodnutie vlády USA by mohlo spôsobiť obrovské zmeny vo svetovej ekonomike. Avšak, ak existuje jedna mylná predstava, veľa ľudí má, a je to taká nová utrpenie. Huawei, Čína, USA a ďalšie subjekty boli v popredí kontroverzie po väčšinu posledných 25 až 30 rokov.

Ak chcete urobiť čo najlepšie odhady, potrebujete čo najviac informácií. Toto je takmer celá kontroverzná časová os, ktorá siaha až do tej miery, ako sme našli.


Huaweiho prvé roky (1987-2004)

Prvé roky boli búrlivým obdobím v Číne, ale pre Huawei bol dosť tichým začiatkom. Technológ ľudovej oslobodeneckej armády Ren Zhengfei založil spoločnosť v roku 1987. Huawei založil po ukončení pracovnej kariéry znížením počtu zamestnancov.

90. roky

Prvé desaťročie pre budúceho čínskeho technologického giganta bolo väčšinou tiché, ale nie bez kontroverzie. Spoločnosť získala svoj veľký štart údajným reverzným inžinierstvom medzinárodnej telekomunikačnej technológie a jej opätovným zavedením do Číny. Aj keď to nie je presvedčivý dôkaz, krádež IP v Číne je celkom bežná.

Jej prvá zmluva s veľkými vstupenkami bola v polovici deväťdesiatych rokov s Armádou ľudovej oslobodenia. Neskôr v dekáde Čína prijala novú smernicu na podporu domácich technologických spoločností výslovne pred zahraničnými spoločnosťami. Nie je jasné, či to malo byť konkrétne na pestovanie Huawei, ale spoločnosť určite ťažila z týchto politík.


Začiatky 20. storočia

Veci sa opäť upokojili až do roku 2001, keď indické spravodajské agentúry zaradili Huawei do zoznamu sledovaných osôb, ktorý údajne zásoboval Taliban vojenskými telekomunikačnými zariadeniami. India za to nikdy nepriniesla obvinenia a nikdy sa neobjavili žiadne dôkazy, ktoré by to dokázali. Huawei poprel akékoľvek obchodovanie s Talibanom a prisahal, že jeho praktiky boli v súlade s pravidlami OSN.

Väčšina obvinení proti spoločnosti Huawei má verejnosti k dispozícii iba málo dôkazov alebo žiadny dôkaz.

Čína by sa k Svetovej obchodnej organizácii pripojila neskôr v roku 2001. Ustanovenia o pristúpení boli pre Čínu prísne a zahŕňali aj zmenu mnohých jej domácich politík. V Číne a jej hospodárstve by to malo obrovské následky. Spoločnosť Huawei medzitým otvorila svoju prvú kanceláriu aj v USA a Británii.

Jedinou ďalšou vecou, ​​ktorá sa zaznamenala v prvých rokoch, bol súdny proces v roku 2003, keď spoločnosť Cisco obvinila spoločnosť Huawei z krádeže zdrojového kódu zo smerovačov. Huawei k tomu pripustil, ale prípad sa nakoniec zastavil po tom, čo spoločnosti Cisco a Huawei dosiahli dohodu.

Stredné roky (2005 - 2017)

Stredné roky boli pre Huawei významné. Udalosti počas tohto časového obdobia by slúžili ako predchodca ďalších udalostí.

Koncom 2000. rokov

Veci sa začali pre spoločnosť Huawei zahrievať v roku 2007. Aby sa veci začali, spoločnosť Huawei sa rozhodla kúpiť časť technologickej spoločnosti 3COM v Massachusetts. Spoločnosť Huawei nepovažovala nákup za problematický, pretože obidve spoločnosti predtým spolupracovali na vytvorení priemyselných smerovačov a prepínačov a ovládalo iba 16,5 percenta z 3COM.

Zákonodarcovia požiadali Bushovu administratívu o zablokovanie nákupu a spoločnosť Huawei označili za jednu z najmenej transparentných spoločností v Číne. Vláda USA nakoniec uzavrela dohodu v roku 2008 kvôli obavám o národnú bezpečnosť. Medzitým FBI začne vyšetrovanie zakladateľa spoločnosti Huawei za prípadné porušenie obchodných sankcií USA v Iráne v roku 2007, čo by v roku 2019 spoločnosti Huawei obvinili.

O rok neskôr v roku 2009 britské orgány upozornili spoločnosť BT Mobile na zraniteľné miesta voči čínskym útokom v dôsledku bezpečnostných dier v zariadení Huawei. Spoločnosť BT Mobile by nakoniec začala s odstraňovaním zariadení Huawei zo svojej siete v roku 2018, pričom dokončenie sa má uskutočniť v roku 2021. Vodafone tiež našiel v zariadeniach Huawei v rokoch 2009 až 2011 zadné dvierka, ale až do roku 2019. nič nenahlásil. Spoločnosť Huawei tvrdí, že tieto zraniteľné miesta opravila. Počas tejto doby by spoločnosť uviedla na trh svoje prvé zariadenie s Androidom.

2010-2017

Vzťah spoločnosti Huawei s USA mal v roku 2010 pomerne mizerný rok. Spoločnosť Motorola žalovala v roku 2010 technologického giganta pre firemnú špionáž. Spoločnosť Huawei všetko poprela a oblek bol nakoniec vyriešený v roku 2011. Spoločnosť sa snažila vybudovať mobilnú sieť spoločnosti Sprint, ale nakoniec ju zablokovala Obamova administratíva pre otázky národnej bezpečnosti. Huawei ukončil rok pokusom o kúpu 3Leaf systémov, ale ustúpil, pretože nepodal predaj s CFIUS. Toto vyvolalo otvorený list od Huawei pre USA.

Spoločnosť by mala do roku 2011 naďalej smolu. Napriek svojim problémom spoločnosť Huawei v apríli 2011 v Kalifornii vybudovala v Kalifornii výskumné zariadenie s rozlohou 200 000 štvorcových stôp v nádeji, že sa rozšíri do Spojených štátov. Vláda však stále blokovala ponuku spoločnosti Huawei na vybudovanie národnej bezdrôtovej siete pre pohotovostné služby v tom istom roku, kvôli obavám o národnú bezpečnosť.

Obavy o národnú bezpečnosť sú bežnou súčasťou väčšiny kontroverzií v Huawei.

Jedenásťmesačné vyšetrovanie zo strany USA sa skončilo v roku 2012 a vyústilo do často citovanej správy o nedôvere spoločnosti Huawei a ZTE. Správa údajne neobvyklé správanie zariadení Huawei a obvinil spoločnosť z odosielania údajov do Číny. Zistenia sa však zamerali na telekomunikačné vybavenie, a nie na mobilné telefóny ZTE ani Huawei. Vo verejnej verzii správy o tom nebol žiadny dôkaz, ale existujú zvěsti, že je to v utajenej verzii. Toto prišlo len niekoľko mesiacov potom, čo Austrália zablokovala Huawei z jej národnej širokopásmovej siete.

V roku 2013 spoločnosť Softbank prisľúbila, že nebude používať zariadenie Huawei v sieti Sprint, ak by bolo možné kúpiť Sprint. Okrem toho bol jeden z finančného riaditeľa spoločnosti prepojený s hongkonskou spoločnosťou, ktorá sa pokúsila predať americkú technológiu Iránu. Nič z toho by ešte neprišlo.

Úniky Edwarda Snowdena zahŕňali aj niektoré kúsky o Huawei. Tieto úniky odhalili operáciu Shotgiant, americký plán na hackovanie serverov Huawei a použitie ich vybavenia na to, aby na to špehovali. Hacky boli údajne úspešné. Spoločnosť vzala správy s humorom a potom otvorene vyzvala vládu USA, aby zverejnila zistenia hackerov. V roku 2015 sa Ren Zhengfei vydal do vzduchu, aby svetu povedal, že Huawei pre čínsku vládu nešpionoval.

Túto éru zakončili ďalšie dve významné udalosti. T-Mobile údajne používal bezdrôtové patenty bez toho, aby za ne platil. Huawei v súdnom konaní proti spoločnosti T-Mobile nepožadovala žiadne peniaze, len aby súdy uznali spravodlivosť patentových licencií. Koncom roku 2017 sa T-Mobile pomstila, keď federálny súd rozhodol v jeho prospech v známom súdnom spore o robotovi Tappy. Neskôr v roku 2015 ministerstvo obchodu USA poverilo Huawei vývozom tovaru na Kubu, Severnú Kóreu, Sýriu a Sudán.

Aktuálne roky (2018-súčasnosť)

Toto je zďaleka najaktívnejšia časť bojov Huawei v Spojených štátoch z niekoľkých dôvodov. USA sa rozhodli prehodnotiť politiku Číny v oblasti duševného vlastníctva ku koncu roka 2017. Potom, v januári 2018, sa oficiálne začala obchodná vojna medzi USA a Čínou a napätie rýchlo stúpalo - pri rokovaniach s Čínou sa ukázal oveľa agresívnejší Donald Trump. Americkí prezidenti k lepšiemu alebo horšiemu.

2018

Bol to divoký rok a nie dobrým spôsobom. Spoločnosť Verizon Wireless zrušila spoločnosť Huawei ako dodávateľa telefónov v januári, krátko potom, ako spoločnosť AT&T súhlasila a potom odmietla predať produkt Mate 10. Spoločnosť T-Mobile sľúbila, že do svojej siete 5G nepristúpi žiadna technológia spoločnosti Huawei a ponúkne pomoc vidieckym dopravcom pri výmene ich existujúceho vybavenia. O mesiac neskôr varovali vedúci najmenej šiestich spravodajských agentúr USA proti použitiu produktov Huawei a ZTE. Z tohto dôvodu okolo správy Trumpa unikla správa. Tvrdí, že čínske spoločnosti sú hrozbou, pokiaľ ide o siete 5G.

Austrália by zdvojnásobila zákaz a zakázala spoločnosti Huawei dodávky súčiastok pre siete 5G v krajine, za čím by nasledoval Nový Zéland. Japonsko vytvorilo zákaz pre produkty Huawei aj ZTE.

Bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Huawei zverejnil okolo tohto času spomienku, v ktorej podrobne opísal chybné kroky spoločnosti v oblasti PR a ďalších oblastiach. Medzitým Pentagon zakazuje zariadenia Huawei na vojenských základniach. Neskôr v USA prešiel zákon o autorizácii národnej obrany, ktorý vládnym agentúram zakazoval kupovať určité čínske vybavenie.

2018 a 2019 boli veci, keď sa veci skutočne začali zahrievať.

Možno najväčšou správou roku 2018 bolo zatknutie hlavného finančného úradníka Huawei Meng Wanzhou vo Vancouveri. Kanada tak urobila v mene vlády USA, ktorej hlavným cieľom bolo vydanie. Meng je v domácom väzení a nasledujúci súdny dátum je stanovený na september 2019. Spoločnosť tiež vydala vyhlásenie 8. mája 2019, v ktorom žiada o zastavenie vydávania osôb, pričom uviedla údajné pochybenie RCMP, CBSA a FBI počas zatknutia Meng Wanzhou. Spoločnosť tu vydala ďalšie oznámenia o súdnom konaní.

Krátko po svojom zatknutí Čína zatkla dvoch Kanaďanov kvôli obavám o národnú bezpečnosť. Akt priniesol 90-dňové prímerie do americkej a čínskej obchodnej vojny.

2019

Potom sa veci ešte bláznivejšie. USA formálne obvinili Huawei z 13 trestných činov, vrátane bankových podvodov, obchodovania s Iránom a krádeží IP. Spoločnosť Huawei obvinenia poprela alebo odklonila, ale USA tvrdí, že má dôkazy (z ktorých žiadny nie je v súčasnosti verejný).

Ren Zhengfei sa po rokoch vyhýbal vysielaniu do ovzdušia, aby zabránil očiam verejnosti, aby ubezpečil svet Huawei na strane zákazníkov, nie vlád. Medzitým Poľsko zatklo zamestnanca Huawei pre podozrenie zo špionáže a pripustilo, že nevie, či použije čínsku technológiu pre svoju 5G sieť. EÚ začala hovoriť aj o zákaze Huawei zo všetkých európskych 5G sietí. Potom Dánsko vylúčilo dvoch zamestnancov Huawei z tejto krajiny z dôvodu porušenia pracovných povolení.

Európa nakoniec rozhodla o prísnejšej regulácii namiesto zákazu spoločnosti Huawei. Čína sa obrátila na WTO, aby napadla austrálsky zákaz produktov Huawei. Obe tieto udalosti prebiehajú v čase písania tohto dokumentu.

USA pridali Huawei do svojho zoznamu entít 15. mája. Počas nasledujúcich piatich dní spoločnosť Google, Intel, Qualcomm, Arm, asociácia SD a ďalší oznámili, že budú dodržiavať americký poriadok a prestanú spolupracovať s Huawei. Čínska spoločnosť vydala niekoľko vyhlásení, najmä jedno, v ktorých sa uvádza plán B v prípade, že zákaz zoznamu entít nebude nikdy zrušený. Spoločnosť Huawei tu tiež vydala oficiálne vyhlásenie. a tu je rozhovor s Renom Zhengfeim o tejto téme.

USA uzákonili čiastočný zdvih 90 dní zo zoznamu entít, čo spoločnosti Huawei poskytlo určitý čas na dýchanie. To však nezabránilo USA a Číne, aby navzájom ohrozovali zvyšovanie ciel a ďalšie organizácie odmietli obchodovať s Huawei. Vzhľadom na veľkosť a umiestnenie Huawei v ekosystéme mobilných telefónov sú dlhodobé následky takéhoto kroku dosť veľké.

Na obranu Huawei

V súčasnosti nie je prípad Huawei úplne jasný. Je obvinený z nespravodlivého správania, ale neexistuje žiadny dôkaz (prinajmenšom nič verejné). Huawei tiež nabádala USA, aby zdieľali akékoľvek dôkazy, ktoré má. Spoločnosť intenzívne spolupracovala s čínskou vládou, ale neexistujú konkrétne dôkazy o tom, že je súčasťou čínskej vlády.

Varovania a obvinenia trvajú desať rokov, ale zdá sa, že sa nikdy neobjaví žiadny dôkaz. Bežnými bezpečnostnými chybami by mohli byť aj zadné dvere Vodafone a BT Mobile; jednoducho to nevieme. Väčšina veľkých, dlhodobo fungujúcich spoločností má v skrini kostry a Huawei sa nemusí líšiť. Okrem toho bude veľa krajín so spoločnosťou naďalej pracovať bez problémov.

Na obranu USA

USA vyšetrujú čínsky technický gigant sedem rokov oficiálne a pravdepodobne dlhšie neoficiálne. Traja americkí prezidenti Huawei do určitej miery blokovali, zakázali alebo vyšetrili, vrátane dvoch republikánov a jedného demokrata. USA tiež tvrdia, že majú dôkazy o svojich tvrdeniach, a napriek tomu môžu niektoré z týchto dôkazov odhaliť počas súdnych konaní v Meng Wanzhou alebo Huawei.

Novšie čínske domáce politiky, ako napríklad zákon o národnej bezpečnosti, môžu navyše sťažiť zistenie, či čínske spoločnosti spolupracujú s vládou, pre vládu alebo sú súčasťou vlády. Dlhá história tvrdení spoločnosti Huawei o krádežích IP, konkrétne prípady týkajúce sa spoločností Cisco a T-Mobile, ukazuje, že spoločnosť je ochotná agresívne posunúť hranice a niekedy zachádza príliš ďaleko.


Existuje veľa informácií týkajúcich sa spoločnosti Huawei, USA a Číny, a je ťažké ju vziať do všetkých. Je tu história obvinení a odmietnutí, ktoré podľa všetkého strana nechce dokázať dôkazmi. Nie je možné zvoliť si stranu, kým ju nakoniec neurobí jedna z nich, a ktorá môže prísť skôr, ako neskôr, pričom na obzore budú dva veľké súdne prípady. Vypočujte si tiež náš podcast na túto tému, ktorý je uvedený vyššie!

Aktualizácia, 9. októbra 2019 (1:39 AM): Zakladateľ poločnoti Ey Andy Rubin včera zverejnil obrázky nového mobilného telefónu, nebolo však jané, či a jedná o pr...

Podľa organizácie Gladoor.com vám kariéra v oblati projektového riadenia môže prinieť príležitotných 75 000 dolárov ročne. A to je len priemer....

Populárne Na Mieste