Je tmavý režim vhodný pre vaše oči? Tu je dôvod, prečo sa tomu môžete vyhnúť.

Autor: Lewis Jackson
Dátum Stvorenia: 14 Smieť 2021
Dátum Aktualizácie: 1 V Júli 2024
Anonim
Je tmavý režim vhodný pre vaše oči? Tu je dôvod, prečo sa tomu môžete vyhnúť. - Technológie
Je tmavý režim vhodný pre vaše oči? Tu je dôvod, prečo sa tomu môžete vyhnúť. - Technológie

Obsah


Tmavý režim je pravdepodobne jednou z najpopulárnejších funkcií v modernom používateľskom rozhraní. Od aplikácií po operačné systémy, Apple po Google, smartfóny až po laptopy. Mnoho produktov, ktoré dnes používame, má do používateľského rozhrania integrovaný určitý typ tmavého režimu.

Vedeli ste, že temný režim nie je vlastne moderným vynálezom? A vedeli ste, že v skutočnosti existujú nevýhody prepínania aplikácií do tmavého režimu?

Trocha histórie v tmavom režime

Tisíce rokov sa nemusia vzťahovať, ale niektoré najstaršie domáce počítače používali monochromatické monitory CRT, ktoré zobrazovali na čiernej obrazovke zelenkavý text. Mnoho strojov s počiatočnými textovými procesormi (áno, existovali jednoúčelové stroje pre to, čo teraz môžete robiť v programe Microsoft Word), tiež umožňovali písať biely text na čiernom pozadí.


To všetko sa zmenilo v 80. rokoch, keď spoločnosti ako Xerox a CPT Corporation vyrábali stroje na spracovanie textu, ktoré mali bielu obrazovku s čiernym textom. Toto sa uskutočnilo s cieľom replikovať vzhľad atramentu na papieri.

Rýchly posun vpred o niekoľko desaťročí a tmavý režim je späť v plnom prúde. Spoločnosti ako Apple a Google intenzívne inzerovali temné témy pre všetky svoje produkty a svet ich nasledoval.

Nenechajte si ujsť:Najlepšie aplikácie AMOLED v tmavom režime

Prečo by ste mali používať tmavý režim

Najbežnejšie známou a vedeckou výhodou tmavého režimu je to, že šetrí energiu na zariadeniach s displejmi OLED alebo AMOLED. Na paneloch OLED je každý pixel jednotlivo svietený. Ak je pozadie biele, zapnú sa všetky pixely a displej vyžaduje viac energie. Ak sú pixely čierne alebo dokonca tmavo šedé, ako je to v prípade tmavého režimu, požiadavky na energiu displeja sa prirodzene znížia.


Táto možnosť úspory energie v tmavom režime je obmedzená na obrazovky OLED, takže telefóny, monitory a notebooky s LCD displejmi z toho naozaj nevyťažujú.

Ďalšou užitočnosťou tmavého režimu, o ktorej tak často počujeme, je to, že znižuje škodlivé modré svetlo. Modré svetlo je vysokoenergetické spektrum viditeľného svetla s najmenšou vlnovou dĺžkou. Najväčším prírodným zdrojom modrého svetla pre človeka je Slnko, ale naše telefóny emitujú aj stopové množstvo modrého svetla.

Podľa dokumentu Harvard Health môže nadmerná expozícia modrému svetlu potlačiť sekréciu melatonínu, hormónu dôležitého pre správny spánok v noci. (Naozaj sa však nemusíte báť!)

Spoločnosti často tvrdia, že tma zlepšuje viditeľnosť, znižuje namáhanie očí a uľahčuje používanie zariadenia pri slabom osvetlení. Ale to nie je vždy tak.

Prečo by ste nemali používať tmavý režim

Aj keď sa veľa ľudí cíti pohodlnejšie pri používaní tmavého režimu v slabo osvetlených podmienkach, nie vždy sa to odporúča.

Ľudské bytosti sú prirodzene zrozumiteľné, keď vidia veci jasnejšie v dennom čase a nie toľko v noci. Vyvinuli sme sa, aby sme videli svetlo na tme, či už sú to objekty v našom prírodnom prostredí počas denného svetla, alebo písaný text na papieri. Takže najprimárnejším spôsobom a z dôvodov lepšieho kontrastu je pre nás lepšie vidieť tmavé svetlo, než naopak.

Dôležitým bodom, ktorý je v rozpore s používaním temného režimu pre lepšiu viditeľnosť, je to, že svetlo na temnej téme - najmä pri texte - nemusí byť pre každého nevyhnutne dobré.

Mohli by ste mať astigmatizmus

Podľa Americkej optometrickej asociácie je medzi ľuďmi veľmi častý stav nazývaný astigmatizmus. Schaeffer Eye Center píše, že takmer 30% rôznych populácií trpí rôznymi stupňami stavu. Astigmatizmus spôsobuje rozmazané videnie v dôsledku nepravidelného tvaru jedného alebo oboch očí. Môže ľuďom sťažiť čítanie svetlého textu na tmavom pozadí. A 2014 Gizmodo článok cituje výskumnú skupinu Sensory Perception and Interaction Research Group na University of British Columbia:

Ľudia s astigmatizmom (približne 50% populácie) majú ťažšie čítať biely text na čiernom ako čierny text na bielom. Súčasťou toho je aj úroveň svetla: pri jasnom displeji (biele pozadie) sa clona zatvára o niečo viac, čím sa znižuje účinok „zdeformovanej“ šošovky; s tmavým displejom (čierne pozadie) sa dúhovka otvára, aby prijímala viac svetla, a deformácia šošovky vytvára na očiach omnoho ostrejšie zameranie.

Je možné, že trpíte astigmatizmom a ani to nepoznáte. Aj keď by ste to mohli nechať skontrolovať optometristom, môže to byť dôvod, prečo sa necítite skvele pri čítaní vecí na telefóne so zapnutým tmavým režimom.

Je to vo vašich očiach

Čierny text na bielom pozadí umožňuje najlepšiu čitateľnosť, a teda najlepšie porozumenie a zachovanie. Prečo? Pretože biela farba odráža všetky vlnové dĺžky viditeľného spektra. Iris sa nemusí rozširovať, aby absorboval viac svetla.

Keď vidíte na tmavej obrazovke svetlý text, zdá sa, že jeho okraje krvácajú na čierne pozadie.

Keďže sa pri pohľade na bielu obrazovku dúhovka nerozširuje, žiak zostáva úzky a vy sa musíte menej sústrediť na veci. Keď vidíte kontrastný čierny text na bielom pozadí, môžete sa naň okamžite zamerať.

V tmavom režime sa musí váš žiak rozšíriť, aby prepustil viac svetla. Keď vidíte na tmavej obrazovke svetlý text, zdá sa, že jeho okraje krvácajú na čierne pozadie. Toto sa nazýva halačný efekt (prostredníctvom Zjednodušte techniku) a znižuje ľahké čítanie.

Pamätajte, že oko sa skladá zo svalov. Čím viac sa na to snažíte čítať, tým viac sa opotrebuje. Ak sa vám nedarí čítať svetlý text na tmavom pozadí, nenúťte ho.

Brightburn

Poznáte ten pocit, keď pohodlne spíte v tmavej miestnosti a niekto zrazu pritiahne záclony, aby zaplavil miestnosť slnečným žiarením? V tom okamihu cítite náhly šok, pretože sa vaša dúhovka neupravila na množstvo svetla, ktoré potrebuje prijať.

Ak si veci prezeráte v tmavom režime dlhší čas, napríklad niekoľko mesiacov, vaše oči si zvyknú púšťať menej svetla. Z tohto dôvodu, keď sa občas pozriete na jasnú obrazovku, máte pocit nepohodlia.

Vyplýva to z osobnej skúsenosti. Tmavý režim používam v telefóne, počítači a tablete asi tri mesiace. Keď som opísal svoju rastúcu averziu voči jasným obrazovkám chirurgovi, vysvetlil, že toto je celkom bežný jav, keď sú oči upravené na tmavý režim.

Našťastie mi povedal, že toto zvýšenie citlivosti na jas nie je trvalým problémom a sám sa vyrieši, ak začnem častejšie používať biele obrazovky. Je to len otázka dosiahnutia správnej rovnováhy.

Tma a pochmúrne

Rovnaký dokument Harvardu, ktorý hovorí o škodlivých účinkoch modrého svetla, hovorí aj o tom, že je vystavený horšiemu. Článok vysvetľuje, že modré vlnové dĺžky sú počas denného svetla prospešné, pretože pomáhajú zvýrazňovať náladu.

Lekári na Americkej oftalmologickej akadémii sa tiež domnievajú, že zdravé vystavenie modrému svetlu môže u detí udržať duševný výkon a znížiť krátkozrakosť.

Neexistuje vedecký dôkaz, že modré svetlo zo zariadení spôsobuje poškodenie očí.

Aj keď by mohlo byť užitočné v noci prerušiť oslnenie obrazovky, keď je celkové prostredie tmavé, nemusí byť pre vás vždy dobré tieto pixely vypnúť.

Neexistuje ani vedecký dôkaz, že modré svetlo zo zariadení spôsobuje poškodenie očí, ani nie je dostatok výskumov na to, aby ste dokázali, že tmavý režim umožňuje lepšie videnie. Vedci v skutočnosti naznačujú, že nepohodlie, ktoré ľudia po dlhom pohľade na obrazovky cítia, je skôr kvôli menej blikajúcemu ako jasu.

Na konci dňa sú skúsenosti každého s tmavým režimom iné. Veľa záleží aj na okolitom osvetlení, v ktorom používate obrazovku.

Tmavé témy sa síce hodia lepšie na noc, ale nemusia vám nutne pomôcť lepšie čítať alebo chrániť oči pred digitálnym stresom. Možno im budete chcieť úplne zabrániť, aj keď si všimnete problémy so zrakom alebo zvýšenú citlivosť na svetlo.

Ste all-in v tmavom režime, alebo ste od toho vzdialení? Dajte nám vedieť!

Načítava sa hlasovanie

Koncom auguta 2018 bola beta teterom preputená prvá zotava verzie Nova Launcher 6.0. Teraz, po viac ako šietich meiacoch vývoja, je konečná tabilná verzia verzie Nova Launche...

Aktualizácia 8. júla 2019 (10:30 dop. ET): Aplikácia Upozorniť kamaráta opíanú nižšie je teraz k dipozícii protredníctvom Obchodu Google Play. To znamená, ...

Nové Články