AMD vs Intel: Čo je lepšie pre rok 2019 a neskôr?

Autor: Peter Berry
Dátum Stvorenia: 14 Lang L: none (month-012) 2021
Dátum Aktualizácie: 1 V Júli 2024
Anonim
AMD vs Intel: Čo je lepšie pre rok 2019 a neskôr? - Technológie
AMD vs Intel: Čo je lepšie pre rok 2019 a neskôr? - Technológie

Obsah


Nové stolné procesory Ryzen 3000 sú založené na Zenovej architektúre druhej generácie AMD (Zen 2) a procesnej technológii TSMC 7nm +. To je pozoruhodné, pretože 10nm čipy spoločnosti Ice Lake spoločnosti Intel sa neobjavia až do konca roku 2019. Nová šarža AMD obsahuje ešte nadchádzajúcu Ryzen 9 3950X, 16-jadrový čip taktovaný na 4,7 GHz za 749 dolárov. Ekvivalent spoločnosti Intel predstavuje Core i9-9960X s cenou najmenej 1725 USD. Ouch.

Ale počkaj! Je toho viac! Nová séria Ryzen 3000 od spoločnosti AMD sa môže pochváliť podporou pre PCI Express 4.0, zatiaľ čo súčasné produkty spoločnosti Intel ju nemajú. Skratka pre rozhranie Peripheral Component Interconnect Express, PCI Express je štandard pre vysokorýchlostné pripojenie medzi procesorom, grafickou kartou, úložným priestorom a ďalšími. PCI-SIG schválil špecifikáciu PCIe 4.0 v októbri 2017, ktorá umožňuje prenos dát až 64 GB za sekundu (16GT / s).


O dvadsať mesiacov neskôr je PCI Express 5.0 pripravený pre výrobcov hardvéru. Podobne ako v prípade PCIe 4.0 nemusíme vidieť zariadenia, ktoré podporujú tento štandard, ďalších 20 mesiacov. Sľubuje až 128 GB za sekundu pomocou konfigurácie x16 (32GT / s). AMD, Intel, Nvidia a mnoho ďalších sa už zaviazalo prijať tento nový štandard.

Vzorec výkonu na watt

Pointa s Ryzenom je, že AMD sa zameriava na výkon na watt, čím umožňuje viac jadier a frekvencií za polovičnú cenu. Pre nadšencov ponúka spoločnosť AMD svoje procesory Ryzen Threadripper ako 32-jadrový procesor 2990WX za 1 799 dolárov. V súčasnosti je najvyšší počet jadier v rade procesorov Intel X-Series pre nadšencov 18 v jadre i9-9980XE v hodnote 1 999 USD.

V oblasti desktopu je AMD teraz v skvelej pozícii. Spoločnosť nepreťažuje svoje portfólio Ryzen šialeným počtom produktov. S radom Ryzen 2000 ponúka AMD osem procesorov pre stolné počítače, štyri procesory HEDT, desať mobilných APU a dvanásť desktopových APU. Len v samotnej 9-tej generácii rodiny produktov spoločnosti Intel Lake Lake spoločnosť predáva tridsaťštyri stolných procesorov a deväť prenosných počítačov. Očakávame, že čipy HEDT dorazí koncom tohto leta.


Porovnajme dve posledné časti:

Vďaka technológii Intel Turbo Boost môže čip Intel zasiahnuť strop 5,0 GHz pomocou dvoch jadier. Zvýšenie počtu klesne na 4,8 GHz pri použití štyroch jadier a 4,7 GHz pri použití ôsmich jadier. Medzitým technológia AMD Precision Boost 2 zvyšuje rýchlosť ľubovoľného počtu jadier. Zvýšenie je založené na analýze súčasného prostredia zahŕňajúceho tepelné, elektrické a svetelné využitie. AMD to nazýva „trojuholník spoľahlivosti“.

Čip AMD má výhodu základnej rýchlosti, zatiaľ čo čip Intel má vyšší strop pre vyššiu rýchlosť. Bohužiaľ nemáme porovnávacie čísla na porovnanie, pretože súčasti stolných počítačov Ryzen 3000 dorazia až do júla.

Nová dohoda so spoločnosťou Samsung

AMD opätovne vstupuje na vreckový trh vďaka novej dohode so spoločnosťou Samsung. Spoločnosť bola po akvizícii spoločnosti ATI Technologies v roku 2006 krátko zastúpená na trhu s vreckovými počítačmi bez hrania. Teraz je späť v oblasti licencovania technológie GPU spoločnosti Samsung.

Pred akvizíciou spoločnosť ATI poskytla dva SoC (procesory typu „na jednom čipe aka procesory all-in-one“). Xilleon zrýchlil dekompresiu videa pre vysielacie siete. Imageon priniesol integrovanú grafiku do vreckových mobilných zariadení podporujúcich vykresľovanie 2D a 3D grafiky.

Po akvizícii AMD opätovne označil čipy ako AMD Imageon a AMD Xilleon. O dva roky neskôr sa spoločnosť AMD rozhodla zamerať predovšetkým na procesory x86 a grafické čipy. To znamenalo, že v roku 2008 došlo k vyčleneniu výrobných operácií spoločnosti GlobalFoundries a predaju divízií SoC súvisiacich s ATI. Spoločnosť Qualcomm kúpila technológiu Imageon a opätovne ju označila Adreno, zatiaľ čo Broadcom kúpil technológiu Xilleon.

Nová dohoda so spoločnosťou Samsung prináša grafické jadro technológie AMD spoločnosti AMD do čipov Exynos spoločnosti Samsung používaných v smartfónoch a tabletoch. Spoločnosť Samsung zvyčajne používa svoje čipy Exynos v zariadeniach predávaných na medzinárodnej úrovni, zatiaľ čo v Severnej Amerike sa spolieha na čipy Qualcomm Snapdragon.

Nová dohoda so spoločnosťou Google

Spoločnosť Samsung nie je jedinou spoločnosťou, ktorá hľadá GPU technológiu AMD. Spoločnosť v marci oznámila, že nadchádzajúca služba spoločnosti Google pre streamovanie hier Stadia bude využívať vlastné GPU značky Radeon postavené pre dátové centrá. Na základe technológie Multiuser GPU spoločnosti AMD, ktorá bola predstavená v roku 2015, tieto GPU zahŕňajú 56 výpočtových jednotiek (3 584 tokových procesorov) a vyhradenú pamäť HBM2 na výrobu 10,7 teraflopov energie na spracovanie grafiky.

Veľkou mylnou predstavou počas GDC 2019 bolo to, že AMD by poskytla vlastný APU, ako to robí s konzolami. To nie je tak. AMD jasne uvádza, že Google bude používať GPU určené pre dátové centrá. Neuvádzajú sa ani APU ani procesorové jadrá AMD. Pravdepodobne bude postavená na mieru spoločnosťou Intel s taktom 2,7 GHz.

Môže to byť tak, že dátové centrá spoločnosti Google sú už naplnené procesormi Intel. Spoločnosť pravdepodobne uzavrela dohodu s AMD o inštalácii GPU údajového centra Radeon (ak ešte neexistujú). Nákup systémov založených na AMD Opteron APU nemusí byť ideálny vzhľadom na výkon potrebný na beh a streamovanie viacerých virtuálnych strojov. APU serverov AMD sa navyše zameriavajú na malé podniky, ktoré hľadajú vysoký výkon pri nízkych nákladoch na energiu.

Google Stadia je napriek tomu veľkou výhrou oba AMD a Intel. Navyše, keďže hry na konzoly sú už zacielené na vlastné APU, nedochádza k žiadnemu kompromisu, pretože hry bežia na architektúre GCN AMD. Jediným skutočným veľkým „porazeným“ v tomto scenári je Nvidia.

Stav spoločnosti Intel

Intel naozaj nepotrebuje žiadny príbeh. V roku 1968 sa dvere otvorili ako N M Electronics a o mesiac neskôr sa zmenili na Intel - skratka pre Integrated Electronics. Éra procesorov založená na procesoroch x86 sa začala čipom Intel 8086 používaným v novej rade osobných počítačov IBM, ktorá bola uvedená na trh v roku 1981. Následne nasledovali mikroprocesory Intel 80286, 80386 a 80486.

Spoločnosť Intel začala používať model výroby tick-tock v roku 2007. „Tock“ predstavoval zmenu v mikroarchitektúre CPU, zatiaľ čo „tick“ prepracoval revíziu do menšieho usporiadania čipov. Napríklad spoločnosť Intel použila svoju 22nm mikroarchitektúru štvrtej generácie „Haswell“ v procesoroch spustených v roku 2013. Procesory Intel Broadwell piatej generácie prišli nasledujúci rok na základe 14mm verzie „Haswell“.

Smrť Ticka Tocka

Prechod na procesnú technológiu 14nm účinne zabil model Tick-Tock spoločnosti Intel a predstavil nový model, ktorý spoločnosť Intel volá Proces-Architecture-optimalizácia, S jeho 14nm proces uzol je už v prevádzke a spoločnosť Intel navrhla nový mikroarchitektúry kódované Skylake. Tento dizajn slúžil ako základ pre jeho rodiny piatej až deviatej generácie procesorov. Spoločnosť Intel oficiálne zabila svoj model tick-tock spustením siedmej generácie procesorov „Kaby Lake“.

Jazero Kaby sa opiera o prvé optimalizácia technologickej technológie 14nm spoločnosti Intel (dabovanej ako 14nm +) v roku 2016. Spoločnosť Intel obnovila jazero Kaby Lake na rok 2017 v prvej vlne mobilných procesorov ôsmej generácie pomocou rovnakého procesného uzla. Tento aktualizovaný dizajn zvýšil energetickú účinnosť a pridal do rodiny procesorov Intel Core i5 štyri jadrá. Ôsma generácia sa naozaj nezačala, až kým sa Intelova druhá optimalizácia Skylake * 14nm ++) nezmenila na „Coffee Lake“.

Odtiaľ sme v roku 2018 videli tretiu optimalizáciu (14nm +++) pomocou „Whiskey Lake“, nástupcu Kaby Lake Refresh určeného iba pre mobilné zariadenia. Videli sme tiež debut „Amber Lake“, nástupcu Kaby Lake, ktorý je výhradne pre mobilné zariadenia.

Po celú dobu spoločnosť Intel škádlila nový procesor založený na 10nm procesnej technológii nazývanej Cannon Lake. Stále založený na Skylake, čip ôsmej generácie sa objavil, ale neprišiel do hlavného prúdu. Čo Cannon Lake urobil dokončením bolo reštartovanie procesora optimalizácie procesov a architektúry spoločnosti Intel.

Kofeín a ľadová voda

To nás privádza k najnovším procesorom spoločnosti Intel. Rodina deviatej generácie, ktorá bola pôvodne uvedená v októbri 2018, je obnovou kávového jazera v procesnom uzle 14nm ++. Tri desktopové procesory prišli v októbri, nasledovalo šesť v januári počas CES 2019 a ďalších dvadsaťštyri v apríli. Toto číslo zavádzania nezahŕňa ani produkty pre mobilné zariadenia, servery a HEDT.

Spoločnosť Intel predstavila svoju desiatu generáciu rodiny „Ice Lake“ počas Computexu 2019 založenú na novej architektúre „Sunny Cove“. Je to architektúra časť modelu optimalizácie procesnej architektúry spoločnosti Intel. Prvých jedenásť čipov sa zameriava na mobilné športové prípony „U“ (ultra-nízky výkon) a „Y“ (extrémne nízky výkon). Uvidíte až štyri jadrá a osem vlákien, rýchlosti až 4,1 GHz a rýchlosť GPU až 1,1 GHz.

Bohužiaľ o týchto čipoch nič nevieme, s výnimkou malých úplatkov, ktoré poskytuje spoločnosť Intel. Vyznačujú sa prepracovanou integrovanou architektúrou GPU (Gen11), ktorá sľubuje plynulé snímkovanie v bojovom poli V s rozlíšením 1080p. Podporujú tiež pamäť DDR4 pri 3 200 MHz. Čipové sady Intel 300 pridávajú pripojenie Wi-Fi 6 a podporu pamäte Intel Optane Memory.

CPU a čipové sady pre ľadové jazero sa teraz údajne dodávajú výrobcom OEM pre notebooky, ktoré prichádzajú počas dovolenkovej sezóny 2019.

Zúčtovanie AMD verzus Intel

Bitka AMD vs Intel stavia jamy tretej generácie Ryzen „Zen 2“ proti produktom spoločnosti Intel z 9. generácie „Coffee Lake“. Ako sme však už uviedli, Ryzen 3000 sa nedodáva až do júla, takže nemáme porovnávacie kritériá.

Čo my môcť do porovnáva čip AMD Ryzen druhej generácie s podobným procesorom Intel v deviatej generácii. Vykopali sme sa do Geekbench, aby sme našli ich jedno a viacjadrové skóre:

Ako ukazujú výsledky, aj keď má model Ryzen 7 2700X mierne vyššiu základnú rýchlosť pri znížených nákladoch, stále nevykonáva časť Intel Core i9-9900K. To je obrovský argument v diskusii AMD verzus Intel: Jadro procesora Intel je jednoducho lepšie vykonávať pokyny za cyklus.

Ale s novým dizajnom Zen 2 od spoločnosti AMD, procesory Ryzen 3000 uvidia príjemné zvýšenie výkonu oproti stolným počítačom Ryzen druhej generácie. CEO Lisa Su počas Computexu uviedla, že AMD zdvojnásobila pohyblivú čiarku pre rýchlejší výkon v kreatívnej pracovnej záťaži. AMD tiež zdvojnásobila veľkosť vyrovnávacej pamäte a dosiahla 15-percentný nárast inštrukcií za hodinu (IPC) oproti predchádzajúcemu dizajnu Zen +.

Urobíme ďalšie porovnanie pre notebooky:

Tu vidíme, že APU druhej generácie AMD zaostáva za notebookom Intel v ôsmej generácii v teste Geekbench s jedným jadrom. V teste s viacerými jadrami tiež čiastočne zaostáva kvôli svojej nižšej maximálnej rýchlosti.

Podľa obchodnej jednotky spoločnosti Intel „nie všetky jadrá sa vytvárajú rovnocenné a viac jadier nie je vždy ekvivalentom lepšej celkovej výkonnosti“.

Spoločnosť Intel tvrdí, že výkon závisí aj od optimalizácie pamäte a architektúry. Spoločnosť to objasnila po tom, čo spoločnosť AMD porovnala svoj nový 64-jadrový procesor Epyc „Rím“ druhej generácie s 28jadrovým procesorom Intel Xeon Platinum 8280 s procesorom Xeon Platinum 8280 škálovateľným CPU pre servery. AMD demonštrovala, že jeho čip bežal dvakrát rýchlejšie ako Xeon. Spoločnosť Intel uviedla, že spoločnosť AMD nenakonfigurovala testovací systém správne a z čipu Xeon priniesla nižšie výsledky, ako sú normálne.

Navi vs Xe v roku 2020

Ďalším problémom, ktorému spoločnosť AMD čelí, je nadchádzajúci vstup spoločnosti Intel na trh doplnkových grafických kariet. Bývalý hlavný architekt AMD Radeon Raja Koduri sa pripojil k spoločnosti Intel na konci roku 2017, aby pôsobil ako hlavný architekt a senior viceprezident novej skupiny Core and Visual Computing Group. Jeho prvá úloha: Do roku 2020 vytiahnuť diskrétnu grafickú kartu. V rámci dohody boli tiež integrované jadrá Radeon integrované do modulov založených na procesoroch Intel, ktoré obsahujú procesorové jadrá Kaby Lake a videopamäť HBM2.

Nové diskrétne GPU spoločnosti Intel budú vychádzať z jeho škálovateľnej architektúry „Xe“. Uvidíte riešenia pre dátové centrum, stolné počítače nadšencov a notebooky. Uvidíte paralelné výpočty spolu s sledovaním lúčov v reálnom čase na hardvérovej úrovni, ktoré konkurujú práve spustenej rade GPU série RTX 20 od spoločnosti Nvidia. Séria GTX 10 od spoločnosti Nvidia podporuje sledovanie lúčov pomocou akcelerácie GPGPU alebo softvéru.

To je veľká správa, najmä pre spracovateľskú spoločnosť, ktorá znovu vstupuje na diskrétny trh GPU. Sledovanie lúčov na stolných počítačoch je rovnako veľký skok, sľubné fotorealistické vykreslenie bez strašných čakacích dôb. Rodina RTX 20 od spoločnosti Nvidia pre stolné počítače a prenosné počítače je to nová vec v oblasti hier.

CEO spoločnosti AMD Lisa Su hovorila o sledovaní lúčov založenom na hardvéri a softvéri v januári, ale počas lúča E3 2019 v júni sa nezmienila o sledovaní lúčov. Namiesto toho odhalila nové karty „Navi“ prichádzajúce 7. júla 2019:

Po vstupe spoločnosti Intel do samostatného priestoru GPU nebudú AMD a Nvidia jedinými uchádzačmi bojujúcimi o vaše doláre. Pre spoločnosť Intel môže byť ťažké preniknúť na trh vzhľadom na obrovskú a zákaznícku základňu spoločnosti AMD a spoločnosti Nvidia. Sledovanie lúčov na úrovni hardvéru sa javí ako eso v otvore a skvelá alternatíva k RTX 20 Series od Nvidia. Nové Radeon RX 5700 Series AMD, žiaľ, nezahŕňajú podporu na úrovni hardvéru.

Kto teda vyhráva túto vojnu?

AMD vs Intel v stolných počítačoch

V boji AMD vs Intel o počítače by mal Intel v dohľadnej budúcnosti naďalej dominovať. AMD napriek tomu predstavuje významnú hrozbu, najmä keď v júli príde rodina Ryzen 3000.

Vysoký počet jadier spoločnosti AMD a nízke ceny sú atraktívnym miestom predaja. Zákazníci môžu od spoločnosti AMD získať 12-jadrový procesor za 499 dolárov, zatiaľ čo Intel momentálne nepredáva žiadny bežný 12-jadrový čip. V druhej polovici roku 2019 by sa malo objaviť vydanie čipov Ryzen 3 tretej generácie AMD. Spoločnosť W môže dokonca vidieť nové súčiastky HEDT navíjača Threadripper.

Medzitým môže spoločnosť Intel predstaviť nové procesory HEDT série X, ktoré budú konkurovať novým Threadrippersom. Vzhľadom na to, že procesory Ice Lake neprídu do konca roka 2019, môže byť Computex posledným, čo počujeme od spoločnosti Intel v priestore spotrebiteľských procesorov. Dovtedy bude Project Athena pravdepodobne produkovať veľa zvukov pred debutom Ice Lake: nástupca Ultrabooku založený na 10nm procesoroch Intel.

AMD vs Intel v notebookoch

V sporoch AMD vs Intel by mal Intel naďalej dominovať kvôli trendu.

Až do príchodu Ryzena v roku 2017 sa APU AMD zvyčajne zdržiavali v lacných notebookoch. Intel stále prevyšuje počet AMD v notebookoch, ale nájdete tu veľké riešenia, ako je Acer Predator Helios 500 a Aspire 3. Na prednej strane Asusu sú ROG Zephyrus a VivoBook sport Ryzen. aj APU s označením.

Spoločnosť AMD, žiaľ, stále neponúka osemjadrový mobilný čip, napriek všetkému, čo sa v ňom skrýva v priestore na pracovnej ploche. Namiesto toho sa spoločnosť Intel v súčasnosti ujíma vedenia so svojimi osem-jadrovými procesormi i9-9980HK a i9-9880H. Pravdepodobne ich nájdete v herných notebookoch spárovaných s diskrétnym grafickým čipom Nvidia GeForce. Heck, Intel predáva aj šesťjadrové prenosné procesory.

AMD vs Intel - mimo PC

Napriek boju s Intelom na troch hlavných trhoch bude AMD naďalej dominovať v konzolovej aréne. Vďaka úzkemu prepojeniu AMD s konzolou a počítačovými partnermi je to na popredné miesto v oblasti hardvéru a vývojárov. Pri zariadeniach PlayStation 5 a Project Scarlet, ktoré používajú komponenty AMD, sa táto dominancia pravdepodobne nezmení ďalších päť rokov. Nvidia medzitým má Nintendo.

amung Galaxy 10 5G je konečne k dipozícii v UA. Toto kľúčové vydanie martfónu od najväčšieho výrobcu martfónov na vete kutočne vytrelí štartovaciu pištoľ pre 5G...

Aktualizácia 1. apríla 2019, 09:20 ET:poločnoť amung dne potvrdila vydanie Galaxy 10 5G v Južnej Kórei 5. apríla. poločnoť amung dne oznámila vydanie na blogovom prípevku...

Nedávne Články