120 Hz adaptívne displeje: budúcnosť alebo iba trik?

Autor: Lewis Jackson
Dátum Stvorenia: 6 Smieť 2021
Dátum Aktualizácie: 1 V Júli 2024
Anonim
120 Hz adaptívne displeje: budúcnosť alebo iba trik? - Technológie
120 Hz adaptívne displeje: budúcnosť alebo iba trik? - Technológie

Obsah


Keď hovoríme o budúcnosti mobilných displejov, veľká pozornosť sa venovala pokračujúcemu prechodu na OLED, vzniku bezelektrických vzorov a možnosti flexibilných a flexibilných modelov na obzore. O trende sa však menej hovorí: cesta k displejom s ešte vyššími obnovovacími rýchlosťami, variabilnými obnovovacími rýchlosťami a podporou obsahu s vysokým dynamickým rozsahom.

Tohtoročné a už podporované niektoré formáty HDR a 60 Hz je samozrejme hladké pre animácie používateľského rozhrania, hranie hier a prehrávanie videa s vysokou snímkovou frekvenciou. Videli sme v tomto ohľade aj ďalšie slúchadlá. Niektoré z radov Aquos od spoločnosti Sharp sa už môžu pochváliť možnosťou zobrazenia 120 Hz a jej najnovšie Aquos R to robí s rozlíšením QHD, podporou HDR10 a balíkom Snapdragon 835. (Ak si nie ste istí, o čom hovoríme, obnovovacia frekvencia je rýchlosť, ktorú váš displej aktualizuje každú sekundu.)


Keď hovoríme o vysokej obnovovacej frekvencii, ktorá sa objavila začiatkom tohto roka, keď sme predstavili jej najnovšiu verziu iPad Pro, je vybavená displejom „ProMotion“ s frekvenciou 120 Hz, ktorý spoločnosť uvádza, že umožní priblíženie pri priblížení obrázkov alebo posúvaní textu. Existujú aj výhody, pokiaľ ide o vyššiu mieru obnovenia pri hraní hier, a to je to, na čo zameriava Razer svojím novým telefónom Razer. Tu spoločnosť využíva panel IGZO, ktorý pracuje s technológiou Ultra Motion, mobilnou verziou Gvid Sync pre stolné monitory spoločnosti Nvidia. Tým sa synchronizuje výstup GPU s obnovovacou frekvenciou, čo umožňuje, aby sa pohyboval od 10 do 120 Hz, aby sa vyhladilo roztrhnutie obrazovky a pomohlo sa udržať citlivosť hry.

Je určite pravda, že 120 Hz dokáže pohybom vyzerať trochu plynulejšie - opýtajte sa kohokoľvek s PC monitorom 120 alebo 144 Hz - a v mobilnom priestore je táto interakcia závislá aj na rýchlom, presnom a citlivom dotykovom prvku vloženom do displeja. tiež. Veľkou otázkou je, či má tento skok rovnaký význam v priestore smartfónov?


Nie som nikto, kto by odmietol vylepšené špecifikácie, aj keď skok zo 60 Hz na 120 Hz nezmení svet rozdielov, keď sa jednoducho pohybujete v aplikáciách a mimo nich alebo posúvate používateľské rozhranie. Oneskorenie 17 ms je už dosť dobré a niektoré aplikácie rovnako nefungujú konzistentne pri rýchlosti 60 snímok / s. Rýchlejšie je však potenciálne lepšie a pokiaľ ide o budúcnosť, v ktorej musíme brať ohľad aj na aplikácie, prijatie rýchlejšej obnovovacej frekvencie má niektoré ešte výraznejšie výhody.

Zvýšenie obnovovacej frekvencie na 90 Hz alebo viac nepomôže pri aplikáciách, ktoré už bežia pod 60 snímok / s, čo je niekedy problém v systéme Android aj iOS.

Je potrebné poznamenať, že na hardvérovej strane priestoru Android sa už chvíľu podporuje rámcová frekvencia 120 Hz, s radom Snapdragon 8XX, najnovším Kirin 960 od spoločnosti HiSilicon a výberom SoC MediaTek z radov Helio X10 podporujúcich 120 Hz panely na rôzne rozlíšenia. Takže to nie sú zásady SoC, ktoré udržujú túto výklenkovú technológiu, problémy sa zvyčajne vyskytujú v súvislosti s obsahom a trvalým výkonom.

Namiesto toho je väčšina zariadení a aplikácií v softvéri uzamknutá na obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, aby sa zabezpečil konzistentný výkon a zabránilo roztrhnutiu obrazovky, aj keď je displej schopný oveľa vyšších frekvencií. Dokázalo sa to, keď sa zistilo, že smartfóny Samsung sa používali v modeli Oculus Rift DK2 s frekvenciou 75 Hz v porovnaní s rovnakými panelmi, ktoré bežia pri frekvenciách 60 Hz v telefónoch smartphone. Vráťme sa k telefónu Razer, spoločnosť spolupracuje s niektorými vývojármi hier, aby využila plnú rýchlosť obnovenia, takže ani pri telefóne s frekvenciou 120 Hz nemôžeme očakávať podporu univerzálneho softvéru.

Na vyriešenie problémov s výkonom sme videli zavádzanie technológií adaptívneho obnovovania, napríklad v telefóne Razer, ktorý zodpovedá presnému výstupu GPU s obnovovacou frekvenciou displeja. To eliminuje trhanie obrazovky a tiež to znamená, že panely sa môžu obnovovať pomalšie, a tým šetriť energiu, keď sledujú videá s nižšou snímkovou frekvenciou alebo spúšťajú menej intenzívne aplikácie. Táto technológia je už k dispozícii na viacerých paneloch vďaka nápadom, ako je Nvidia G-Sync a otvorená platforma DisplayPort Adaptive-Sync. Snapdragon 835 spoločnosti Qualcomm predstavil svoju vlastnú verziu s názvom Q-Sync, ktorá funguje na rovnakom princípe. Adaptívna obnovovacia technológia bola jedným z hovoriacich bodov pri prezentácii nového tabletu spoločnosti Apple.

Ako sme už spomenuli, veľká časť tohto tlaku je vyvolaná požiadavkami aplikácií virtuálnej reality. Rýchlejšie obnovovacie frekvencie môžu pomôcť v boji o nižšiu latenciu - pokiaľ je hardvér na spracovanie dostatočne rýchly - a menšie trhanie obrazovky môže pomôcť zabrániť nevoľnosti, pričom obidva kombinované hľadajú divákovi všestranný lepší zážitok.

Synchronizácia obnovovacej frekvencie displeja s výstupom GPU zabraňuje roztrhnutiu obrazovky a môže ušetriť životnosť batérie, keď sa nevyžaduje vysoká snímková frekvencia.

Android je však trochu za krivkou, čo sa týka snímkovej frekvencie. Kým obnovovacie frekvencie Oculus Rift a HTC Vive dosahujú 90 Hz, Gear VR je prilepený na 60 Hz a Daydream Google sa líši v závislosti od pripojeného zariadenia, ale pravdepodobne je uzamknutý na 60 Hz pre väčšinu telefónov.

Vyššia miera obnovenia však nie je riešením na dosiahnutie hladkého zážitku s VR. Koniec koncov, musíte byť schopní konzistentne vykresliť výstup s vysokou snímkovou frekvenciou a rýchlo spracovať aj údaje zo snímačov. Vďaka obmedzeným rozpočtom na energiu, teplo a spracovanie v produktoch smartfónov je AAA, hranie s vysokou snímkovou frekvenciou nepravdepodobné, to však neznamená, že menej náročné snímky VR a AR nemôžu mať prospech z plynulejšej snímkovej frekvencie.

Namiesto toho môžu byť variabilné obnovovacie rýchlosti hnacou silou vynikajúcich mobilných zážitkov s VR a AR. Zachovaním dostatočného času spracovania pre senzory s nízkou latenciou a zároveň synchronizáciou obnovovacích frekvencií, aby sa predišlo akýmkoľvek dočasným koktaniam, by vnímanie malo byť dostatočne plynulé, aby sa zabránilo väčšine bolestí hlavy. Nielen to, ale aj adaptívne obnovovacie frekvencie môžu pomôcť ušetriť energiu pri zobrazovaní statických obrázkov alebo videa s nízkou snímkovou frekvenciou a zároveň umožniť vyšší špičkový výstup na zariadeniach, ktoré sú schopné pracovať.

Zabaliť

Panely s vysokou a variabilnou obnovovacou frekvenciou sú už veľkým predajcom v hernom priestore pre počítače a pravdepodobne uvidíme rastúci trend smerom k technológii aj v mobilnom priestore. Najnovší iPad od spoločnosti Apple, séria Sharp Aquos a telefón Razer môžu byť iba predchodcami ďalšieho významného trendu v technológii mobilných displejov.

Podpora už existuje v existujúcom hardvéri, takže teraz je na implementácii podpory súčasných výrobcov Android a predajcov softvéru tretích strán. Táto technológia určite nie je trikom, pokiaľ ide o aplikácie vo virtuálnej realite, ale či už 90 Hz, 120 Hz alebo dokonca vyššie sadzby sa stanú štandardom pre smartfóny, môže závisieť od budúceho prenikania na trh a úspechu VR - problém to je stále veľmi nezodpovedaná otázka.

za každý kvelý produkt je vynikajúci produktový manažér. Nie je divu, že poločnoti v mnohých odvetviach ú platiť dobré peniaze nájť a udržať ľudí t&#...

Veľa martfónov Androidom podporuje niektoré typy funkcií na odomknutie tváre, ale bohužiaľ nie všetky z nich ú všetky bezpečné. Telefóny, ktoré a poliehajú...

Prečítajte Si Dnes